Problem z zasklepieniem się rany po nacięciu ropnia okołoodbytniczego

Witam.Miałem nacinany ropień okołoodbytniczy jakieś 5 miesięcy temu. Jestem pod stałą opieką chirurga.Ostatnio miałem robioną fistulografie , która wykazała , że oba kanały przetoki są płytkie i ślepe.Niepokoi mnie jednak fakt ,iż rana jest cały czas głęboka i nie chce sie całkowicie zasklepić. Mam też czasem uczucie jakby gazy wychodziły mi własnie tym nacieciem a nie z odbytu. Czy to jest normalne , że rana tak długo sie goi ? Jakie badania można jeszcze wykonac ? Z góry dziękje.

Witam. Ropień okołoodbytniczy w wielu przypadkach jest wynikiem inwazji bakterii ze światła odbytnicy. Utrzymywanie się ropienia może przemawiać za takim właśnie rozpoznaniem, jak również wydobywanie się gazów. Fistulografia może wypaść fałszywie ujemnie przy wąskim kanale przetoki - trzeba będzie powtórzyć badanie za pewien czas - konieczny także dla poszerzenia się przetoki, co będzie z kolei konieczne dla radykalności zabiegu ewentualnego jej rozcięcia.