Problem z zasypianiem u czteromiesięcznego niemowlaka

Witam!

Mój synek ma 4,5 miesiąca i od kilku tygodni ma problemy z zasypianiem. Przed każdym zaśnięciem, kiedy jest usypiany, strasznie płacze, rzuca się i wygina. Sytuacja powtarza się, kiedy wychodzimy na spacer i zaczyna łapać go spanie. Kiedy już uśnie po długim bujaniu, śpi 20-40 min i często budzi się niewyspany.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Najczęstszą przyczyną nagle pojawiających się problemów ze snem niemowlęcia w tym wieku jest ząbkowanie. Nie można jednak wykluczyć innych przyczyn. Pierwszy ząb (siekacz dolny przyśrodkowy) pojawia się zazwyczaj około 6 miesiąca życia, ale zdarza się, że wcześniej. Ząbkowaniu mogą towarzyszyć takie objawy jak: niespokojne zachowanie dziecka, problemy ze snem, biegunka, gorączka do 38 st. C, objawy sugerujące infekcję górnych dróg oddechowych i ucha (chwytanie za uszko) i inne.

Jak widać są to objawy niespecyficzne. Dlatego też w przypadku ich wystąpienia bezwzględnie zaleca się wizytę u lekarza rodzinnego/pediatry w celu zbadania dziecka, określenia przyczyny dolegliwości i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku niemowląt, u których choroby potrafią przebiegać podstępnie i bardzo szybko.

W związku z powyższym proponuję bezzwłocznie zgłosić się z synkiem do lekarza w celu zbadania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.