Problem z zasypianiem u 8-miesięcznego dziecka a ryzyko ADHD lub nerwicy

witam.moj 8 miesieczny syn ma problemy z zasypianiem .jak juz zasnie wieczorem ok9 spi spokojnie 2lub3 godziny nastepnie w nocy niby spi oczy ma zamkniete ale bardzo sie wierci obraca z boku na bok trw to do rana.w rezultacie ja jestem nie wyspana,ale to nie jest tak wazne, w ciagu dnia syn jest tez aktywny ,boje sie o niego czy aby nie byl chory na adhd.lub czasami klocimy sie z mezem, i jak to jest zawsze ta rozmowa jest glosniejsza czy moze on miec nerwice przez te klotnie, moze sie boi?.....

Witam serdecznie,
niewątpliwie dziecko uczesniczące w napięciach osób dorosłych,którzy maja z definicji stanowić dla niego oparcie/a więc uspokojenie/ reaguje na ten stan lękiem i widocznym w zachowaniu niepokojem.Nawet,gdy będzie to w przyszłości ADHD/oby nie!/,może mieć żródło w obecnej sytuacji.Tak więc dla zdrowia dziecka nie tyle jest ważna diegnoza /nazwa kliniczna/ ale sposób zredukowania jej.Proszę skorzystać z pomocy terapeuty w sprawie napięc między Panią i mężem.Noc jest tą specyficzną porą,która wynika z jakości doświadczeń dziennych,bowiem je uruchamia wraz z procesem rozluznienia mięśni .Dopóki więc organizm jest "w stanie czuwania"może sobie poradzić z niepokojem poprzez szybki ruch,ucieczkę,krzyk,uderzenie w stół itp.Panuje nad sytuacją.Noc robi go bezbronnym.A on może się bardzo bać bezbronności.
Pozdrawiam i mam nadzieję,że przestaniecie przyczyny szukać w dziecku.

Mgr Barbara Szalacha

Myślę, że Pani intuicja może być słuszna. Z pewnością to, jak wyglądają relacje między rodzicami, ma duży wpływ na zachowanie dziecka. Warto więc poświęcić temu trochę uwagi.
Wiele par po narodzeniu dziecka przechodzi kryzys. Wpływa na to wiele czynników, przede wszystkim to czy dziecko było zaplanowane, czy też nie i czy sytuacja materialna rodziców jest stabilna. Dodatkowo warto pamiętać, że niemowlę wywraca życie rodzinne do góry nogami, wymaga nieustannej pracy i zaangażowania. Wszystko to nasila stres i zmęczenie, a co za tym idzie złość kierowaną do partnera.

Witam, rozważyłbym spokojną obserwację tego co się dzieje. Wiek ośmiu miesięcy, to stanowczo za wcześnie, aby diagnozować ADHD, aby zresztą diagnozować cokolwiek psychologicznego czy psychiatrycznego. Dzieci po prostu rozwijają się różnie i różnie też rozwija się ich układ nerwowy - jedne śpią spokojnie niemal przez całą noc, a inne śpią płytko i budzą się często. Podobne różnice w "głębokości snu" występują też przecież u dorosłych. Inną sprawą są kłótnie w domu. Dziecko rzeczywiście może odbierać państwa zdenerwowanie i samo je przeżywać. Jeżeli kłótnie nasilają się do tego stopnia, że nie potraficie państwo sami ich rozwiązać, proszę zgłosić się na terapię małżeńską.
Pozdrawiam