Problem ze stawek skroniowo-żuchwowym u 22-latki

Mam 22 lata i problem ze ssż. Ortodonta nie stwierdził wady zgryzu, jednak już od ok 2 lat strzelają mi stawy sż i czasami miałam wrażenie zacinania się szczęki w stawie. Po tomografii usłyszałam od lekarza, że stawy wyglądają jak po urazie, gdyż są trochę zniszczone. Właśnie usunęłam częściowo wyrżniętą górną ósemkę i mam wrażenie że staw mniej dokucza. Pozostała mi jeszcze jedna częściowo wyrżnięta górna ósemka i niewyrżnięte obie dolne. Czy rosnące ósemki mogą powodować strzelanie ssż?

Witam. Przyczyną zwyrodnień ssż najczęściej są zaburzenia zwarcia spowodowane nieprawidłowościami zębowymi, zgryzowymi, przemieszczeniem zębów oraz brakiem zębów. Należy tu również wymienić przyczyny jatrogenne, które mogą być następstwem niektórych błędów popełnianych podczas leczenia zachowawczego, protetycznego oraz w czasie leczenia ortodontycznego. Reasumując rosnące ósemki mogą być jedną z przyczyn nieprawidłowości w ssż. Powinna Pani zgłosić się do Poradni Schorzeń Stawów Skroniowo-Żuchwowych celem diagnozy i ewentualnego leczenia.

Tomografia stawów skroniowo-żuchwowych powinna być wykonana przy maksymalnym rozwarciu i w ustawieniu spoczynkowych. Pokaże to na czym polega nieprawidłowość w ustawianiu się powierzchni stawowych wobec siebie, a także częściowo pokaże jak ustawia się krążek stawowy. Te objawy trzasków przy otwieraniu i zamykaniu to efekt właśnie nieprawidłowego ustawiania się krążka stawowego na pewnym etapie zamykania lub otwierania. Ósemki mogą być przyczyną takich objawów, ale raczej ma to związek być może z jakimś urazem, a czasami też z nieprawidłowościami w odcinku szyjnym kręgosłupa co pociąga za sobą nieprawidłowe napięcie mięśni odpowiedzialnych za otwierania i zamykanie w stawie skroniowo-żuchwowym. Leczenie na chwilę obecną polega na wykonaniu szyny relaksacyjnej w takim położeniu, żeby głowa żuchwy nie uciskała krążka stawowego i aby mięśnie mogły stopniowo wrócić do prawidłowego napięcia.

Podstawowymi przyczynami zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego są najczęściej: wada zgryzu ( zbyt głęboki zgryz i/lub cofnięta żuchwa) i niestabilność miednicy (zespołu stawu krzyżowo-biodrowego) powodujące zwiększone napięcie mięśni i przemieszczenie głowy wyrostka kłykciowego żuchwy wgłąb dołu stawowego. Leczenie polega na likwidacji przyczyn, dekompresji stawu, stabilizacji miednicy itd. Ósemki na ogół nie mają wiele wspólnego ze zwyrodnieniem ssż.

Tak, gdyż mogą być przeszkodą w zgryzie i powodować tzw. chorobę okluzyjną, której jednym z objawów są trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w poradniku "Bądź bystry u dentysty".