Problemy dziecka z koncentracją

Specjaliści twierdzą, że to nie jest ADHD... Ja też wiem, że nie jest to 100 % ADHD, ale moje dziecko ma problemy z koncentracją. Chodziło na zajęcia, gdzie miało się tego nauczyć, ale bez skutku. Terapie takie ograniczały się do nauki liczb, liter, zapamiętywania... Ale moje dziecko doskonale by sobie z tym radziło, gdyby potrafiło się skupić. Wiem, że jak on chce, to potrafi się skupić i ma dużo cierpliwości. Jak większość dzieci interesuje się i ma pociąg do gier komputerowych. Więc chciałbym wiedzieć, czy zna ktoś jakąś grę, która go nie będzie nudziła, a pomoże mu w skupianiu się?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Z opisu trudno wywnioskować, na czym dokładnie polegają problemy Pani syna. Obawiam się jednak, że gry komputerowe nie stanowią właściwego rozwiązania.

W problemach z koncentracją uwagi bardzo pomaga wysiłek fizyczny. Jeśli syn nie może się skupić na odrabianiu lekcji, proszę pójść z nim na spacer albo na basen. Po powrocie na pewno łatwiej będzie mu usiąść do lekcji. Ważne jest również, aby dziecko miało zapewnione odpowiednie miejsce oraz warunki do nauki. Przy biurku nie powinny znajdować się przedmioty, które mogą dziecko rozpraszać, najlepiej kiedy jest to biała ściana, bez żadnych obrazków czy zabawek. W czasie nauki dziecko powinno mieć ciszę i spokój.

Szanowna Pani, zdecydowanie " gry komputerowe" które zwiększają możliwości dziecka w zakresie koncentracji uwagi i innych procesów poznawczych to metoda EEG Biofeedback, amerykańskie badania dowodzą że oprócz ADHD występuje u dzieci tzw. umysł łowcy- często z ADHD mylony. Badania EEG, które zawsze wykonuje się przed rozpoczęciem treningów, pomoże odpowiedzieć na pytanie czy i jakie zaburzenia w pracy fal mózgowych u dziecka występują oraz jak skutecznie mu pomóc.