Problemy po rozwodzie rodziców

Mam 15 lat. Od 3 lat moi rodzice nie są razem. Od tego czasu mam wahania nastroju, raz jestem wesoła, raz smutna, płaczę z byle powodu, obwiniam się o wszystko, kiedyś miałam nawet myśli samobójcze, nie potrafię z nikim o tym rozmawiać, nie mam na nic ochoty, nawet na spotkania z przyjaciółmi. Udaję, że wszystko jest w porządku, chociaż w rzeczywistości czuję się okropnie. Czy to może być depresja? Jeśli tak, to co mam zrobić?

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
opisane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na depresję, jednak aby postawić taką diagnozę, konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry. Rozwód rodziców jest traumatycznym przeżyciem, które może przyczynić się do powstania depresji. Tego problemu nie należy lekceważyć, ponieważ objawy choroby mogą się z czasem nasilić.
Proponuję Ci, abyś szczerze porozmawiała z rodzicami lub jednym z nich i opowiedziała o swoich problemach. Nie warto udawać, że wszystko jest w porządku - w ten sposób zabierasz sobie możliwość otrzymania pomocy. Z pomocy specjalistów możesz skorzystać w Poradni Zdrowia Psychicznego, jednak na pierwszej wizycie powinien być obecny rodzic ze względu na to, że jesteś osobą niepełnoletnią. Warto również porozmawiać z pedagogiem szkolnym, on może Ci polecić inne miejsca, gdzie uzyskasz pomoc.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia