Problemy w szkole

Witam. Mam problemy w szkole i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Otóż moi koledzy na początku mi dokuczali, wyśmiewali się za mnie, poniżali itd. Powiedziałem to moim rodzicom i nauczycielowi, zmienili się, ale teraz zaczęli mnie unikać, przezywać, namawiać inne osoby przeciwko mnie, uciekać przede mną, nie wiem co już mam robić? Jestem tym wszystkim zmęczony. Bardzo dużo kosztuje mnie pójście do szkoły, ale nie mam odwagi powiedzieć to moim rodzicom, jeszcze raz. Nie wiem już co mam robić? Cały czas moi koledzy rozmawiają na mój temat, obgadując mnie. Proszę o pomoc, radę, bo nie wiem co mam już robić, jestem tym wszystkim zakłopotany i zmęczony!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Przede wszystkim nie powinieneś pozostawać z tym problemem sam. Jeśli odważyłeś się porozmawiać z rodzicami na ten temat wcześniej, spróbuj i teraz. Zawsze jest szansa uzyskania z ich strony wsparcia i zrozumienia, a w obecnej sytuacji nie są nawet świadomi tego, co przeżywasz. To bardzo przykra sytuacja i warto się poważnie zastanowić jak ten problem rozwiązać.

Proponowałabym Ci porozmawiać na ten temat ze szkolnym psychologiem (lub umówić się na takie spotkanie z psychologiem w Poradni Psychologicznej), z zastrzeżeniem jednak, aby bez Twojej zgody nie informował pozostałych osób o zajściu. Razem zastanówcie się jak postępować. Możecie poćwiczyć trening asertywności i komunikacji interpersonalnej, które będą stanowiły porządny mur obronny przed zaczepkami kolegów. Warto byłoby też popracować nad Twoim poczuciem własnej wartości i komunikacją niewerbalną (sposób chodzenia, patrzenie w oczy i inne oznaki pewności siebie).

Możesz również porozmawiać z wychowawcą, jeśli masz do niego zaufanie.

Poszukaj też wsparcia u przyjaciół z klasy - tych osób, które Ciebie lubią i rozumieją. Spróbuj powiedzieć o tym, co czujesz w tej sytuacji.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie i trzymam za Ciebie kciuki!