Problemy z ciśnieniem po zawale serca

Witam, mój tata w 2007 roku miał zawał serca (choroba wieńcowa), po którym miał założone bajpasy. Od czasu operacji nie było problemów z ciśnieniem, zazwyczaj jest w normie. Jego tętno było na poziomie 67. Od jakiś 2 tygodni mówi, że czuje się jakoś dziwnie. Przy ciśnieniu ok. 129/73 tętno jest na poziomie 51. Byliśmy oczywiście u lekarza rodzinnego, ale po zrobieniu EKG powiedział, że żadnych zmian w porównaniu do poprzedniego EKG nie ma. Nie potrafił nam powiedzieć, jaka może być przyczyna spadku tętna. Zaznaczę, że spadek był z dnia na dzień z 67 na 51, a nawet czasem 48. Tata czuje się zmęczony, ospały. Jesteśmy zarejestrowani do jego kardiologa, ale wizytę mamy dopiero za 2 tygodnie, a ja nie wiem co robić, bo tata jest również po udarze i boję się, że przez to czekanie na wizytę może zdarzyć się coś złego.

Witam!

Spadek częstości tętna może wynikać z wielu przyczyn. W opisanej sytuacji należy uwzględnić szczególnie wpływ leków, chorobę niedokrwienną serca oraz choroby ogólnoustrojowe m.in. niedoczynność tarczycy. Bardzo dobrze, że wykonano spoczynkowe EKG, ponieważ wykluczyło epizod niedokrwienny. Wśród leków, które są standardowo zalecane u osób z chorobą niedokrwienną szczególnie u tych, którzy przebyli zawał są beta-blokery. Mogą one powodować bradykardię objawową. Dlatego w opisanej sytuacji jeśli stosowany jest lek z tej grupy to należy rozważyć zmianę dawki lub preparatu. Niedoczynność tarczycy to dość powszechne schorzenie, którego diagnostyka powinna opierać się na szczegółowym wywiadzie chorobowym co do objawów, badaniu fizykalnym a przede wszystkim na oznaczeniu TSH. Nieprawidłowe wartości powinno zostać skonsultowane z endokrynologiem lub internistą. Podsumowując, wydaje się, że należy spokojnie zgłosić się w wyznaczonym terminie do kardiologa. Do tego czasu można oznaczyć TSH (nawet u lekarza rodzinnego) jeśli nie było wykonywane ostatnio. Jeśli niedoczynność tarczycy zostanie wykluczona wówczas być może kardiolog zweryfikuje leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!