Problemy z dorastającym synem. On pije!

Witam. Mam na imię Kasia. Wydaje mi się, że mój 13-letni syn - Karol - sobie popija z kolegami. Nie raz czułam od niego i jego kolegi piwo, jak byli w domu. Jestem bardzo zaniepokojona. Rozmawiałam o tym z mężem, ale on twierdzi, że to normalne u nastolatków. Mąż mówi, że jak spróbował piwa, to się nic nie stało. Mój mąż sobie to lekceważy. Jak wytłumaczyć Karolowi, że alkohol to zguba? Może porozmawiać z mamą Karola kolegi? Proszę o pomoc, jak powinnam w tej sytuacji postąpić. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,
określenie czegoś "normalnym" jest w dużej mierze warunkowane otoczeniem, kontekstem sytuacji. W kulturze arabskiej spożywanie alkoholu bywa czymś amoralnym, w naszej niestety "norma" ta nie jest zdroworozsądkowa.

Spożywanie alkoholu przez 13-latka nie uznałbym w żadnym zakresie za przejaw normy. W naszym kraju niestety zdarzają się takie sytuacje, jednakże czy do takiej "normy" powinniśmy dążyć?

W tym wieku chłopcy i dziewczęta często piją alkohol czy palą papierosy, by zaimponować rówieśnikom, znaleźć z nimi wspólny język, więź. Piją, by zająć czymś czas. Nie jest to jednak najlepszy sposób.

Przede wszystkim powinna Pani porozmawiać z synem, następnie z synem i jego kolegą. Może są inne rzeczy, w których mogliby się spełniać, którymi mogliby imponować innym, a które jednocześnie byłyby bardziej rozwojowe dla nich.

Trzeba znaleźć im jakąś aktywność zastępczą.
Myślę tu o sporcie. Tu trzeba być uważnym, często kluby sportowe zatrudniają jednak prawdziwych sportowców - idealistów, ludzi z silną osobowością, mogących być wzorem dla nastolatków. Niech sami wybiorą dyscyplinę, jednakże powinna Pani spotkać się z trenerem.
Myślę, że należy również uświadomić synowi, do czego prowadzi rozpoczynanie spożywania alkoholu w tym wieku. W oddziale leczenia uzależnień, na którym pracowałem, często spotykałem się z dorosłymi, zniszczonymi ludźmi, którzy pierwszy kontakt z alkoholem mieli właśnie w wieku 13-14 lat. Myślę, że to najlepszy moment, byście Państwo zainterweniowali.

Pozdrawiam serdecznie