Problemy z dziećmi - czy to nerwica?

  Witam, mam 31 lat i jestem kobietą, mam 4 dzieci, syn - prawie 4 latka, bliźniaki, chłopiec i dziewczynka - 17 miesięcy i najmłodszy chłopiec - 7 miesięcy. Mój najstarszy syn jest czasami nie do wytrzymania, dokucza bliźniakom, mamy się nie słucha i ogółem jest niegrzeczny, nawet jak jesteśmy u lekarza lub gdziekolwiek indziej to nie słucha się i robi co chce, nie mam już siły do niego i czasami dostanie po tylko, a potem mam wyrzuty sumienia i on plącze, bo dostał, a ja plączę, bo go nabiłam czy nakrzyczałam na niego. Proszę o radę, bo ja już naprawdę nie mam siły i fizycznie i psychicznie jestem wykończona. Pozdrawiam

Witam!

Przede wszystkim powinna Pani pamiętać o odciążeniu siebie od obowiązków. Przy czwórce dzieci należałoby pomyśleć o dodatkowej pomocy, np. niani. Zachowanie syna może wynikać z faktu, iż do tej pory był on oczkiem w głowie rodziców, a nagle w przeciągu niecałych 2 lat pojawiły się 3 nowe osoby, z którymi musi rywalizować, przede wszystkim o zainteresowanie rodziców, poświęcanie czasu tylko jemu. Teraz jedyny sposób jaki mu pozostał, aby zauważyli go państwo to złe zachowanie. I wasze reakcje potwierdzają to, bo przecież za każdym razem gdy jest niegrzeczny to skupiacie na nim swoją uwagę, żeby go upomnieć czy ukarać.
Warto sprawdzić inne sposoby zachowania, przede wszystkim wyjaśnianie mu pewnych sytuacji, a także zapewnienie, że mimo, iż ma młodsze rodzeństwo to go kochacie. Możecie także w inny sposób reagować, gdy jest niegrzeczny, oczywiście mieć go na uwadze, ale może nie dawać mu satysfakcji, że dopiął swego negatywnym zachowaniem. Proszę właśnie chwalić go gdy zrobi coś dobrego i wtedy interesować się nim, wówczas syn szybko zrozumie, że w inny sposób też może zdobyć Państwa zainteresowanie.
Pozdrawiam

Witam,

chłopiec prawdopodobnie próbuje zwrócić na siebie uwagę - poprzez niegrzeczne zachowanie, ponieważ, zakładam, że wtedy Pani reaguje i mówi do synka, bicie jest karą za pragnienie miłości matczynej, dziecko potrzebuje uwagi i miłości matki - w każdym wieku, zalecałabym Pani konsultację z psychoterapeutą systemowym.

Pozdrawiam serdecznie