Problemy z gryzieniem pokarmów stałych u 3,5-latka

Dzien dobry!Mój synek 3.5 letni ma problem z gryzieniem miesa,kasz,ryzu, ziemniaków-2 dania obiadowego.(pokarmów stałych) dławi się,pokarm trzyma w buzi jest jedzony 2 h i nie do końca zjedzony.Inne rzeczy jada i nie sprawia mu to problemu.Prosze o porade bo obiad to dla mojego dziecka trauma Dziekuje

Witam,

Być może w takim razie nie chodzi o to, że pojawia się problem z gryzieniem tylko chłopiec nie lubi tych składników i w ten sposób demonstruje swoją niechęć. Jak Pani sama zauważyła inne produktu zjada bez problemu.
Samo trzymanie pokarmu w buzi może świadczyć o niechęci do produktu. Czy w taki sam sposób reaguje na inne warzywa lub twarde owoce, ryby, chleb czy bułki?

Skoro dziecko ma 3,5 roku to od pół roku powinno być w okresie ząbkowania i opieki dentystycznej - być może jedzenie twardych pokarmów sprawia ból podczas gryzienia stąd awersja do takich pokarmów.

Druga sprawa - może trzeba zmienić przepis i zaangażować dziecko w przygotowanie posiłku, dzięki czemu chętniej je zje.

Gdyby sytuacja się powtarzała mimo wskazówek proszę skonsultować się z pediatrą.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
A. Erdmann
www.kalorynka.pl