Problemy z jelitami a kandydoza

Witam! Od 3 miesięcy mam problemy z jelitami były obecne lamblie glista ludzka a teraz do tego kandydoza czy te rzeczy mogą mieć wpływ na rośnięcie włosów na ciele???? byłam z tym u endykrynologa ale z hormonów wyszło wszystko ok i lekarz powiedział ze mam szukać innej przyczyny tego.czy to może powodować rośnięcie tych włosów rosną mi wszędzie nawet na uszach???

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wspomniane infekcje czy zarażenia patogenami same w sobie nie wpływają na efekt pojawienia się nadmiernego owłosienia. Rzeczywiście najczęściej objaw taki wynika z nieprawidłowości hormonalnych. Prócz testosteronu z podstawowych badań warto również oznaczyć poziom: DHEA SO4, estradiol, TSH oraz wykonac badanie przezpochwowe narządu rodnego - ocena jajników.
W razie prawidłowych wyników powyższych badań warto poszukać innych odchyleń. Do rzadszych przyczyn należy: hiperprolaktynemia (warto oznaczyć prolaktynę), choroby nadnerczy (oznaczenie kortyzolu i aldosteronu). Ponadto proponuję wykonanie testu obciążenia glukozą z oznaczeniem wartości insuliny (badanie w kierunku zespołu oporności na insulinę).