Problemy z koncentracją, apatia i zły nastrój przy walce z chorobą

Zachorowałam na wrzodziejące zapalenie jelita grubego w październiku tamtego roku. Leczyłam się przez rok, ale nie weszłam w stan reemisji. Chodzę do renomowanego liceum - bardzo mi na tym zależało i ciężko na to pracowałam. Bardzo dużo uczyłam się przez ten rok, jestem strasznie ambitna i rok szkolny zakończyłam jak na mnie dobrymi wynikami. Na początku wakacji mój stan zdrowia strasznie się pogorszył i miesiąc leżałam w szpitalu... Teraz jestem już w domu, ale nie radzę sobie z tą sytuacją...

Strasznie schudłam. W ciągu 10 miesięcy 12 kg. W dodatku jestem niska i teraz wyglądam jak dziecko. Gdy ktoś spotyka mnie na ulicy, pyta co mi się stało... Wszyscy znajomi dzwonią i pytają, jak się czuję... a ja już chcę o tym zapomnieć. Ale teraz moje życie toczy się tylko wokół choroby. Nie mogę się na niczym skupić. Muszę wziąć się w garść, ale nie wiem jak... Nic mnie nie interesuje... Nie mogę się na niczym skupić. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że gdy mam zły nastrój, to boli mnie brzuch i choroba powraca...

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Myślę, że powinna Pani jak najszybciej udać się na wizytę u lekarza psychiatry. Opis zawarty w mailu mógłby wskazywać na zaburzenia odżywiania oraz zaburzenia z kręgu nerwicowych lub depresyjnych, do określania diagnoz konieczne jest jednak zawsze osobiste zbadanie pacjenta. Nie wiem, gdzie Pani mieszka, myślę jednak, czy to samej czy z pomocą rodziców, że uda się Pani z łatwością ustalić kontakt do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego. Nie wiem, w jakim dokładnie jest Pani wieku, z maila wnioskuję, że ma Pani około 15-16 lat, stąd wizytę w poradni będzie Pani musiała odbyć w towarzystwie rodziców. Jeśli nie są oni świadomi problemów, z którymi się Pani boryka, myślę, że nadszedł najwyższy czas na szczerą rozmowę.

Pozdrawiam serdecznie