Problemy z kręgosłupem - co to za schorzenie i jak je leczyć?

Tata ma 81 lat i na działce rozbierał szklarnie. Bolał go dolny odcinek kręgosłupa, ale chodził. Teraz leży już miesiąc, bo ma tak silny ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo krzyżowym. Wstaje tylko do ubikacji. Opis zdjęcia z prześwietlenia: zaawansowane objawy pośrednie uszkodzenia tarczy międzykręgowej, wyraźne zwężenie przestrzeni na wielu poziomach. Masywna osteofioza na brzegach krawędzi trzonów kręgów i krawędziach powierzchni stawowych wyrostków stawowych stawach międzykręgowych jest obiawem odczynu wytwórczego. Hipertfofia i sklerotyzacja płytek granicznych trzonów kręgów i w tkance podchrzęstnej wyrostków jest wyrazem morfologicznych zmian, linia George'a przerywana na wielu poziomach z anterolistazą 0/1 wg Meyerdinga

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przyczyną opisanych objawów są nasilone zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które zostały potwierdzone w badaniu rentgenowskim.

W przypadku takich zmian wskazana jest: konsultacja u neurologa, wykonanie dokładniejszego badania czyli rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa, leczenie przeciwbólowe (jak najkrócej, bo działa tylko na zmniejszenie bólu, a jest szkodliwe np. na żołądek), rehabilitacja i fizykoterapia (konsultacja u lekarza rehabilitacji) oraz w wybranych przypadkach leczenie operacyjne (konsultacja u neurochirurga).

Leczenie operacyjne (trzeba pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko powikłań) zwykle stosuje się w przypadku dużych odchyleń w badaniu neurologicznym (niedowładu kończyny czy zaburzeń zwieraczowych) oraz zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego.

Poza tym w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego należy unikać większych wysiłków fizycznych, nie schylać się, tylko kucać i nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.