Problemy z kręgosłupem - jakie leczenie będzie najlepsze?

Witam. Mam 18 lat i od roku mam problemy z kręgosłupem. Początkowo lekarz rodzinny stwierdził zapalenie nerwu w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Ból pojawiał się średnio co 2 miesiące, lecz niestety od początku czerwca tego roku ból w ogóle nie ustępuje. Przez tydzień nie mogłam się ruszać. Ból był okropny. W końcu poszłam do lekarza rodzinnego. Dostałam skierowanie na prześwietlenie. Ja za bardzo na tym się nie znam, w opisie jest napisane tak ,,skolioza lewo wypukła, zwężenie tylnego odcinka przestrzeni międzykręgowej L5-S1, niespojenie łuku S1". Chciałabym się dowiedzieć, jakie leczenie w moim wypadku bedzie najlepsze? Czasami nie czuję jednej nogi a jak czuję to mrowienie.

Redakcja abcZdrowie

Badanie RTG wskazuje na występowanie u Pani patologicznego skrzywienia oraz zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Taki opis badania jak najbardziej koresponduje z objawami bólowymi, które pani podała.  Badanie RTG jest badaniem dość mało szczegółowym. Dla lepszego zobrazowania zmian występujących w kręgosłupie, wskazane byłoby wykonać badanie rezonansu magnetycznego. Na to badanie może wydać skierowanie np. neurolog, a do neurologa może Pani udać się mając skierowanie od lekarza rodzinnego.

Postępowanie w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmuje: krótkotrwałe doraźne leczenie przeciwbólowe, które nie poprawia sytuacji miejscowej w kręgosłupie, a jedynie uśmierza ból, niosąc przy tym ryzyko wytępiania działań niepożądanych i powikłań, w tym zapalenia błony śluzowej żołądka. Wydaje się, że (uwzględniając opis badania RTG) najlepszym dla Pani leczeniem będzie rehabilitacja i fizykoterapia. Skierowanie do Poradni Rehabilitacyjnej może uzyskać Pani np. od lekarza rodzinnego lub neurologa. Ważne jest też wykonywanie regularnie ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta w warunkach domowych. Postępowaniem ostatecznym jest leczenie operacyjne (również nie jest ono pozbawione ryzyka powikłań). Decyzję o operacji podejmuje neurochirurg, biorąc pod uwagę objawy występujące u pacjenta i wynik badania rezonansu magnetycznego. Jednak zwykle leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów z bardzo zaawansowanymi zmianami w badaniu rezonansu magnetycznego oraz z objawami ubytkowymi w badaniu neurologicznym (tzn. wówczas gdy występuje np. niedowład kończyny lub zaburzenia zwieraczowe).