Problemy z miesiączką i wypadanie włosów

Witam! Postaram się w skrócie opisać moje dolegliwości, bo same wyniki badań są niewystarczające. A więc, półtora roku temu drastycznie się odchudzałam, jednak doszłam do normy żywieniowej i wagowej ok. 9 miesięcy temu. Wrócił okres, choć cykl był wydłużony (30 dni) i raczej skąpy, przestały wypadać włosy (co wcześniej miało miejsce, okresu nie było 5 miesięcy). Jednak w listopadzie okres znów się nie pojawił, w styczniu zaczęły garściami wypadać włosy, pojawił się uciążliwy łupież. Jest mi też często ciepło, pojawiły się problemy z żyłami (są powiększone, rano, gdy wstaję, nabrzmiałe, są całe siatki na nogach, a także na dekolcie. Okres ponownie pojawił się w lutym (czyli po 3 miesiącach), włosy wypadają dalej. Wykryto u mnie hiperprolaktynemię czynnościową, co może tłumaczyć zaburzenia miesiączkowania, ale co z włosami i żyłami? Czy może to być łysienie androgenowe lub PCOS? Jeśli tak, to jak mam to stwierdzić? Czy mój testosteron nie jest zbyt wysoki, a estrogen zaniżony? Dodam, że jestem szczupła, nie mam problemów z trądzikiem, jedynie ze skórą głowy i wypadaniem włosów, dość mocno się pocę. Wszystkie badania robione na początku lutego, oprócz estriadolu2, testosteronu, progesteronu - 26 stycznia, zaś okres wystąpił 15 lutego, więc nie wiem, czy to można przypisywać do jakiegoś cyklu). Prolaktyna 6,9 ng/ml, prolaktyna po podaniu tabletki MCP 250,3 ng/ml, morfologia w normie, glukoza w normie (4,39 nmol/l), estriadol 50,13 pg/ml, progesteron 1,02 ng/ml, testosteron 0,8 ng/ml, tsh 1,886 uIU/ml, fT3 - 2,75 pg/ml, fT4 1,33ng/dl, anty-TG 42,77 IU/ml, anty-TPO 16,87 IU/ml.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeżeli chodzi o wyniki badań laboratoryjnych, to najlepiej jest interpretować je według norm podanych przez dane laboratorium.
Wyniki badań tarczycy (TSH, fT3 oraz fT4) są w granicach normy. Poziom testosteronu z kolei znajduje się na górnej granicy normy, co raczej nie powinno tłumaczyć Pani dolegliwości. Jeżeli łysieniu typu męskiego towarzyszy nadmierne owłosienie typu męskiego, natomiast wyniki poziomu testosteronu są w normie, wtedy można podejrzewać dość częstą u kobiet nadwrażliwość mieszków włosowych na testosteron. Pani pisze jedynie o wypadaniu włosów, a więc nie sądzę, aby to miało związek.

Poziom estradiolu oraz progesteronu należy faktycznie oceniać najlepiej w danym dniu cyklu (najlepiej oznaczać 3-4 dnia cyklu). Aby mieć pełen wgląd na czynność żeńskich hormonów plciowych, należałoby także oznaczyć hormony LH oraz FSH (stymulujące wydzielanie docelowych hormonów, czyli odpowiednio: progesteronu oraz estradiolu).

PCOS jest zespołem, w którym dochodzi do zwiększonej stymulacji jajników przez nadmiernie wydzielane męskie hormony płciowe, czego efektem są zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z zajściem w ciążę. W przypadku PCOS charkaterystyczne jest tworzenie się torbieli na jajnikach, co powinno być widoczne w badaniu USG dopochwowym.

Problemy z miesiączkowaniem wydają się być związane z nadmierną stymulacją wydzielania prolaktyny, czyli hiperprolaktynemią czynnościową, która była u Pani rozpoznana. Schorzenie to należy leczyć farmakologicznie.

W leczeniu hiperprolaktynemii czynnościowej zastosowanie znajdują leki, które pobudzają receptory dopaminowe (hamują w ten sposób nadmierne wydzielanie prolaktyny). Stosowanie leku rozpoczyna się od małych dawek na noc, następnie zwiększa stopniowo. Przy prawidłowym doborze dawki poziom prolaktyny normalizuje się zwykle w ciągu kilku dni, natomiast normalizacja cyklu miesiączkowego i dolegliwości z tym związanych trwa ok. 2 miesiące (czasem nawet do roku). Ogółem leczenie trwa około 2 lat.

Jeżeli chodzi o wypadanie włosów, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, szczególnie jeżeli towarzyszy temu łupież. Może jest to kwestia schorzenia skóry głowy. Warto także zadbać o dietę bogatą w niezbędne witaminy i składniki odżywcze, w razie potrzeby można przyjmować preparaty wielowitaminowe. Włosy reagują wypadaniem na drastyczne zmiany wagi ciała.

Pozdrawiam serdecznie