Problemy z mową po wycięciu migdałków

Witam, mam 37 lat, mieszkam i pracuję za granicą. 3 tygodnie temu przeszłam zabieg usunięcia migdałków podniebiennych. Tak zalecił mi lekarz ze względu na ich przewlekły stan zapalny - zaczerwienienie tkanek wokół nich, krypty z cuchnącą wydzieliną, kilkukrotne ropnie okołomigdałkowe, anginy, były też znacznie przerośnięte i przy każdej infekcji w gardle powiększały się, utrudniając oddychanie, szczególnie w nocy. Operacja odbyła się w udziale chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu ogólnym, prawdopodobnie byłam zaintubowana ze względu na krwawienie. Wypisu jeszcze nie widziałam, ale zamierzam to sprawdzić. Kolejne dwa tygodnie po operacji jakoś przeżyłam (na tabletkach przeciwbólowych i kleikach) w domu, krwawienia nie było. Aktualnie ból już mi nie dokucza, natomiast coraz bardziej frustruje mnie i martwi, że nie mogę normalnie mówić, tzn. artykułować dźwięków, głos jakby gdzieś mi ucieka, jakby brakowało mi podniebienia. Muszę wkładać dużo wysiłku, by coś poprawnie wyartykułować, a mowa wydaje się nosowa. Bardzo mnie to martwi, bo mój zawód związany jest w dużej mierze z mówieniem.

Chciałabym zapytać, czy mowa wróci do normy i kiedy mogę się tego spodziewać? Dlaczego tak się dzieje, czy jest to efekt niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu i ewentualnie jak można to naprawić? Dostałam 4 tygodnie zwolnienia, czyli za tydzień powinnam wrócić do pracy, co mam dalej robić - iść do foniatry czy logopedy? Chciałabym jeszcze nadmienić, że jako dziecko miałam usunięty tzw. trzeci migdałek, bez jakichkolwiek komplikacji pooperacyjnych.

- Po usunięciu migdałków podniebiennych często pojawia się ból. Trudno przewidzieć, u którego z pacjentów wystąpi i w jakim natężeniu. Zaraz po operacji pacjenci często mówią o delikatnych dolegliwościach bólowych. W ciągu kolejnych dni jednak ból wzrasta i utrzymuje się przez jakiś czas. Tydzień po operacji pacjenci często odczuwają ból ucha, szczególnie gdy przełykają. Pojawiają się też wtedy strupy. Dlatego też głównie w tym okresie występują krwawienia. Większość pacjentów dochodzi do zdrowia w ciągu dwóch tygodni po zabiegu. Jednakże do 6 tygodni po zabiegu ostre przyprawy mogą podrażniać gardło. Pacjenci mogą zauważyć białe ślady w miejscu migdałków. Są to tymczasowe strupy, które odpadną. Gardło ponownie staje się różowe w przeciągu 6 tygodni. Niczym nadzwyczajnym nie jest zatkanie nosa po zabiegu. Może ono trwać nawet kilka miesięcy. Pacjent może zauważyć także chrapanie przez kilka tygodni. Często zauważana po operacji zmiana głosu mija po kilku miesiącach. (ze strony: http://portal.abczdrowie.pl/wyciecie-migdalkow)
Dlaczego tak się dzieje, czy jest to efekt niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu i ewentualnie jak można to naprawić?
- Usunięcie migdałków podniebiennych, jeśli jest przeprowadzone prawidłowo, w zasadzie nie ma wpływu na głos i mowę. Jednak czasami w przypadku dużym migdałków może dojść do niewielkiego uszkodzenia podniebienia miękkiego w czasie zabiegu co właśnie przejawia się zmianą głosu, który jednak powraca do normy po kilku miesiącach.
Dostałam 4 tygodnie zwolnienia, czyli za tydzień powinnam wrócić do pracy, co mam dalej robić - iść do foniatry czy logopedy?
- Radziłbym w tym przypadku ponownie skonsultować się kontrolnie z laryngologiem, który oceni co stało się, że doszło do zmiany głosu, czy jest to wynikiem bezpośrednim operacji, co z tym problemem zrobić i jak długo jeszcze Pani powinna zostać na zwolnieniu lekarskim.