Problemy z nogami, częste infekcje, bezsenność, osłabienie. Co to może być?

Witam. Kobieta, 30 lat, 172 cm wzrostu, 69 kg wagi. Od października mam problemy z nogami - kurcze łydek, opuchlizny i obrzęki, szczególnie kolan, goleni i stóp, odrętwienia i czasowo brak czucia, pojawiają się również okresowo bóle kręgoslupa w odcinku lędzwiowym. Leżalam w szpitalu (grudzień 2009 i styczeń 2010). Oprócz tego mam niski poziom odporności, często choruję na infekcje górnych dróg oddechowych, mam problemy z bezsennością, ogólnie jestem osłabiona (niskie ciśnienie 90/60, temperat maks. 35 stopni). Podczas pobytu wykonano u mnie szeroką diagnostykę, ale do tej pory nie dokonano diagnozy. Ostatnie wyniki badań: CPK - 1613, 943, 643, 383 U/L, ANA scrren - 2,0 IU/ml (ujemny), ASO - 400 IU/ml, magnez - 1,93 mg/dl, Na -142,145, Cl -107,108, K - 4,22, 4,55, wapń - 2,22, AST - 27 U/L, ALAT - 24 U/L, GGTP - 16 U/L, ALP - 52 U/L, LDL - 130, HLD - 44,0, trójglicerydy - 44 mg/dl, cholesterol całkowity - 103. Morflogia, cukier i mocz w normie, jedynie OB - 14 mm. Test na boreliozę ujemny. Mimo podawanych leków, zabiegów rehabilitacyjnych - laser, pole magnetyczne, ultradzwięki - nie czuję poprawy. U mnie w rodzinie występuje problem z żylakami, ale u mnie wykonano USG naczyń żylnych kończyn dolnych i zmian zakrzepowych w żyłach nie stwierdzono. Proszę o pomoc w diagnozie lub podanie jakie badania mogę jeszcze wykonać, aby można bylo wreszcie sprawdzić, co mi jest. Dziękuję za każdą okazaną pomoc.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zapewne wymaga Pani diagnostyki neurologicznej pod kątem oceny kręgosłupa lędźwiowego. Wszelkie zmiany patologiczne (np. zwyrodnienia) dotyczące tego odcinka kręgosłupa mogą skutkować objawami takimi jak drętwienie lub zaburzenia czucia w zakresie kończyn dolnych. Neurolog skieruje Panią zapewne na RTG, a najlepiej rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego.

Istnieje także schorzenie zwane zespołem niespokojnych nóg, którego przyczynę nie zawsze da się ustalić (potencjalne przyczyny to cukrzyca, zaburzenia funkcji nerek, reumatolidalne zapalenie stawów lub przewlekłej niewydolności żylnej). Objawy to uczucie zmęczenia i niepokoju nóg, którym towarzyszą różnego rodzaju odczucia, jak odczucie występowania mrówek pod skórą lub uczucie pienienia się krwi w żyłach. Charakterystyczną cechą zespołu jest jego ustępowanie lub znaczne złagodzenie pod wpływem ruchu. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie trybu życia, rezygnacji z używek, unikaniu późnych posiłków, ćwiczeniach relaksacyjnych, a także leczeniu farmakologicznym ustalonym przez neurologa.

Pod kątem objawów ogólnych jak osłabienie, niska temperatura, warto oznaczyć poziom hormonów tarczycy (wstępnie TSH, a w razie nieprawidłowości poziom docelowego hormonu fT4).

Warto także, aby odwiedziła Pani ginekologa. Czasami problemy ginekologiczne mogą skutkować obrzękami kończyn dolnych.

Pozdrawiam serdecznie