Problemy z oddawaniem moczu a badania na obecność raka

Ojciec 58 l. miał problemy z odd. moczu (cienki strumień niskie ciśnienie). Po badaniu p.r. lekarka zapisała niewyaźnie, nie wiem czy dobrze czytam: "wykazano śr. wielkosci guzek o pomiarowej spositości w lewym płacie dolnym gruczołu krok. Pionowy naciek". Prepisano Tamis Pras, skierowano na badanie PSA. Ojciec po zawałach. Przyjmuje: plavix 75mg lipanthyl 200 sinvasterol acurenal bisocard polocard amaryl 2 metformax 500 1. Czy może łączyć je z TamisPras? 2. Jakie dod. badania na obecność raka?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Lek ten łagodzi objawy związane z powiększonym gruczołem krokowym (łagodny rozrost gruczołu krokowego), takie jak: trudności w oddawaniu moczu, oddawanie moczu kropelkami, uczucie nagłego parcia na pęcherz oraz częste oddawanie moczu, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Można go stosować z pozostałymi lekami. W obecnej chwili jedynym koniecznym badaniem jest PSA.

Witam, jeśli jest nieprawidłowość w badaniu per rectum i podwyższone stężenie PSA to jest to wskazanie do BIOPSJI prostaty pod kontrolą USG przezodbytniczego. Również jeśli występuje JEDNA z tych sytuacji (albo wysokie PSA albo stwierdzenie guzka w badaniu p.r.) to TEŻ należy wykonać biopsję (w przypadku Ojca po odstawieniu Plavixu i przejściu na tzw. heparyne drobnocząsteczkową). Pozdrawiam RH