Problemy z oddychaniem, kołatanie i ból serca w ciąży

Witam serdecznie, mam 27 lat, ogólnie jestem zdrowa, a od 1,5 roku męczę się z dolegliwościami takimi jak: brak tchu (wieczny brak tchu), problemy z oddychaniem - często muszę brać jakby głębsze wdechy, ogólne osłabienie, kołatanie serca, ból serca, często zmienia mi się puls (w spoczynku potrafi wzrosnąć nawet do 160). Objawy te mam codziennie - gorzej czuję się chyba w godzinach rannych i południowych, lepiej wieczorami.

Szukam diagnozy już bardzo długo, byłam u wielu możliwych specjalistów, każdy zwala na nerwicę albo stres. Kardiolodzy, u których byłam (było ich 5) potraktowali mnie dość dziwnie, ponieważ każdy stwierdził co innego. Jeden, że jest to wypadanie zastawki dwudzielnej (na co brałam leki i nic nie pomogło), drugi stwierdził, że mam nerwicę, kolejny, że mam częstoskurcz zatokowy, aż w końcu trafiłam do lekarza, który stwierdził, że mam płyn w osierdziu (prawdopodobnie ok. 1-2 cm).

Jestem teraz w 8 miesiącu ciąży i z powodu tego serca byłam teraz kilka dni w szpitalu - niestety kardiolog stwierdził, że teraz w ciąży nie może mi zrobić żadnych badań, gdyż to niebezpieczne. Proszę o informacje, jak mogę znaleźć przyczynę tego płynu? Co może być jego przyczyną? Co mogę przebadać jeszcze teraz w ciąży, a co po niej? Czy badania typu tomografia i rezonans coś wskażą? Jakie badania krwi mogą coś wskazać? Bardzo mi zależy na tym, by w końcu uzyskać diagnozę swojego złego stanu samopoczucia. Proszę mnie zrozumieć - ile można się źle czuć:( Przede wszystkim czy te moje dolegliwości na pewno spowodowane są tym płynem w osierdziu? Czekam na odpowiedź, pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Niestety nie ma gwarancji, że Pani złe samopoczucie jest związane jedynie z obecnością płynu w osierdziu, jednak z pewnością konieczne jest znalezienie przyczyny jego obecności.

Ciąża, szczególnie taka zaawansowana utrudnia diagnostykę. Wykonanie badań z użyciem szkodliwego dla płodu promieniowania jest wykluczone. Raczej wykluczone jest również w Pani stanie pobranie płynu i oddanie do analizy. Z pewnością można bezpiecznie dla dziecka wykonać badanie EKG, UKG oraz można spróbować założyć aparat holterowski do pomiarów całodobowych EKG (wówczas można określić jak wyglądają napady tachykardii –czyli szybkiego bicia serca). Po rozwiązaniu można się również pokusić o wykonanie przeciwciał przeciwjądrowych oraz wskaźników stanu zapalnego (w ciąży badania te mogą być nieprawidłowe) – czasami choroby autoimmunologiczne lub zapalne mogą być przyczyną gromadzenia się płynu w osierdziu.
Jeżeli chodzi o badania z krwi które powinny być wykonane (jednak raczej po porodzie) to są to wspomniane już wcześniej wskaźniki ostrej fazy (OB, CRP), morfologia, poziom przeciwciał przeciwjądrowych, proteinogram.
Podstawowym badaniem które powinno być wykonane jest UKG, czyli echokardiografia. Tomografia komputerowa jest badaniem wykonywanym rzadko, gdy pozostałe badania nie wyjaśnią przyczyny dolegliwości (może być wykonana dopiero po porodzie).

Życzę Pani szczęśliwego rozwiązania.

Pozdrawiam