Problemy z oddychaniem podczas zdenerwowania

Witam, mam problemy z oddychaniem, mianowicie gdy jestem zdenerwowana albo przestraszona nie moge do konca nabrac powietrza do pluc.Po każdym takim incydencie jestem zmeczona. Czesto jestem apatyczna lub poddenerwowana i nadpobudliwa wtedy występują problemy z oddychaniem. Caly czas się koncentruje na swoim oddechu a przez to jeszcze bardziej denerwuje i kolo sie zamyka. Prosze o poradę.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Powinna się Pani zgłosić do psychologa. Są to psychogenne zaburzenia oddychania związane ze zwiększonym napięciem emocjonalnym.

Tak się czasem zdarza przy stresie. Proponuję przećwiczyć na spokojnie różnego rodzaju techniki oddychania, żeby potem móc po nie sięgnąć w sytuacji zdenerwowania.

Dużo przydatnych ćwiczeń znajdzie Pani w książce "Oddech, który leczy" oraz "Lęk i fobia", zaś o prostej metodzie polegającej na oddychaniu przeponą może poczytać Pani również na moim blogu:

http://www.psychowiedza.com/2013/11/oddychanie-przepona.html

Pozdrawiam!