Problemy z układem pokarmowym i zespół jelita drażliwego

Witam, mój problem polega na dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Trwa to już dwa lata. Zaczęło się od bólów w dołku sercowym, po kilku miesiącach wyszło, że mam refluks żołądkowo-przełykowy. Miałam robione dwie gastroskopie, na pierwszej wyszło, że mam polipy, na drugiej po 6 miesiącach krwiste wybrzuszenie śluzówki żołądka, wpust luźny, test urazowy ujemny (zapalenie śluzówki żołądka). Brałam lanbax i famagast, trochę się polepszyło, bóle zniknęły, ale po jakimś czasie pojawiły się ataki jelitowe, ostre skurcze w dole brzucha przed oddaniem każdego gazu lub stolca. Stolce są papkowate (pływające) albo tasiemkowate. Chodzę kilka razy dziennie czasami do toalety, bardzo mnie to osłabia. Przez ostatnie 1,5 miesiąca jest to codziennie, do tego mam uczucie ciężkości. Jak nacisnę na brzuch to odbija mi się powietrzem, delikatnie pobolewa mnie cały brzuch. W 2011 roku miałam robione badania na krew utajoną w kale - ujemne lambia - ujemne. Kolonoskopia bardzo mnie bolała i niestety tylko do miejsca śledziony zostało jelito zbadane. Było do tego miejsca wszystko ok. Teraz robione miałam badanie na pasożyty, nic nie zostało wyhodowane, następnie zdobione zostało badanie z kału na candide, wyszła candida albantis, wzrost skąpy. Znowu dostałam leki flukofast. Od dwóch lat ciągle przyjmuję leki, a mam 23 lata. Chciałabym zajść w ciążę, a boję się, że te dolegliwości mogły by bardziej zaszkodzić mi i dziecku, tym bardziej, że jestem już po jednym poronieniu i lekarz mówi, że to jelito drażliwe. Z tego co wyczytałam jest spowodowane to stresem, choć ja go nie mam wielkiego, a bardzo mnie te dolegliwości męczą. Czasami jest tak, że nie mogę wyjść z domu, bo klika razy dziennie odwiedzam toaletę i to mnie osłabia. Martwią mnie te moje dolegliwości, czym one są spowodowane? Czy te dolegliwości można jakoś złagodzić, żebym mogla normalnie funkcjonować, nie brać tych leków, które i tak pomagają chwilowo albo w ogóle? Dodam jeszcze, że ob, crp, morfologia, usg jamy brzusznej jest w porządku, robione dwa miesiące temu.

Witam!

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo zespołu jelita drażliwego. Jednak jego rozpoznanie jest możliwe tylko po wykluczeniu przyczyny organicznej dolegliwości. Należałoby powtórzyć gastroskopię z pobraniem wycinków z dwunastnicy w kierunku celiakii - mówiąc o tej chorobie wskazane również pobranie przeciwciał przeciw endomysium oraz przeciw transglutaminazie tkankowej. Ponadto ważne by wykonać kolonoskopię całego jelita grubego, a także tomografię komputerową jamy brzusznej. Jeśli nie było oznaczanych w surowicy białka, albumin, lipidogramu, wapnia, fosforu, glukozy - należy je wykonać. Pozdrawiam