Problemy z ustaleniem ojcostwa na podstawienie badania USG ciąży

Witam!

Mam bardzo poważny problem! Około 4 miesiące temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Byłam bardzo szczęśliwa, ale natomiast dalsze badania zasiały moje wątpliwości odnośnie ojca dziecka, a problem wygląda następująco. Przez ostatnie 2 lata spotykałam się z chłopakiem, rozstaliśmy się na początku kwietnia tego roku. Ostatni kontakt seksualny mieliśmy 5-6 kwietnia, natomiast okres dostałam normalnie 8 kwietnia (zazwyczaj okres dostawałam 9 dnia każdego miesiąca). Po rozstaniu z chłopakiem zaczęłam spotykać się z obecnym narzeczonym. Nasz pierwszy kontakt miał miejsce około 20 kwietnia, już następnej miesiączki, tj. 9 maja nie dostałam, więc zdecydowałam się zrobić badanie krwi na zawartość hormonu beta HCG - wynik wyniósł 3360,9, z boku był wyznacznik - opis, że odpowiada to 3-4 tygodniowi ciąży. Doszłam więc do wniosku, że jestem w ciąży z obecnym partnerem, natomiast jak poszłam na badanie USG, wykazało ono, że płód ma 7 tygodni i 6 dni. Wynikało z tego, że do zapłodnienia doszło 8 kwietnia (wtedy partnera obecnego nie znałam), ale stwierdziłam, że USG się pomyliło. Poszłam na kolejne badanie USG za kilka tygodni, które podobnie pokazało, że płód ma 14 tygodni i planowany poród jest na 6 stycznia - zatem z USG wynika, że ojcem dziecka jest mój poprzedni partner. Nie wiem, co mam teraz robić. Powtórzyłam wczoraj wyniki badania krwi, wyszło w nich, że betaHCG wynosi 54 334,0, ale nic mi ten przedział nie mówi. Nie wiem, który z partnerów jest w takim razie ojcem. Proszę o pomoc. Jestem w ciężkiej sytuacji, bo ślub już zaplanowany, a ja nawet nie wiem czy obecny partner to ojciec dziecka...

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Znacznie dokładniejszą metodą, wręcz bardzo dokładną, jeśli chodzi o określenie wieku ciąży, jest badanie USG w pierwszych kilkunastu tygodniach ciąży. Do poziomu hormonu betaHCG proszę nie przywiązywać żadnej wagi, nie jest to bowiem metoda określania wieku ciąży. Nie napisała Pani, kiedy odbyło się badanie USG. Wiek ciąży podawany w tym badaniu liczony jest od hipotetycznej daty ostatniej miesiączki, a więc dodaje do faktycznego wieku, liczonego od dnia zapłodnienia, dwa tygodnie, które średnio mijają od miesiączki do owulacji. Jeśli badanie USG, o którym Pan pisze, odbyło się 19 maja, to rzeczywiście do zapłodnienia doszło w okolicach 8 kwietnia i ojcem dziecka jest Pani poprzedni partner. Jednak pisze też Pani, że miała bardzo regularne miesiączki, zawsze w okolicach właśnie 9. danego miesiąca. To wskazuje, że może Pani mylić wiek ciąży podawany przez lekarza, tj. liczony od daty ostatniej miesiączki, z faktycznym wiekiem liczonym od daty zapłodnienia. Jeśli więc to badanie USG miało miejsce na przełomie maja i czerwca i lekarz podał wiek ciąży na prawie osiem tygodni, to jednocześnie wskazał, że do zapłodnienia doszło w drugiej połowie maja, a więc ojcem jest Pani obecny partner. Reasumując - proszę jeszcze dokładnie sprawdzić kiedy odbyło się owo pierwsze badanie USG - jeśli 19 maja to ojcem jest były partner, jeśli na początku czerwca, to ojcem jest obecny narzeczony.

Pozdrawiam serdecznie!