Problemy z utrzymaniem równowagi - jakie badania wykonać?

Witam. Choruję na cukrzycę typu 2 od 15 lat. Jestem na tabletkach, oczywiście występują już różne powikłania, ale teraz wystąpiły niepokojące mnie objawy. Od paru miesięcy mam zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi. Nie mogę przejść prosto kilka kroków. Chodzę tak, jakbym był pijany i do tego, przy nawet małym wysiłku, spada mi ciśnienie krwi do 80/60, a dzisiaj około godz. 11.00 miałem 61/47 i 121 mg/dl. Sam nie mogłem zrobić kilku kroków.

Nadmienię, że miałem już przypadek chwilowej utraty świadomości, po którym znalazłem się w szpitalu. Po wykonaniu wielu badań, między innymi rezonansu głowy, badania błędnika, okazuje się, że wszystko jest w miarę dobrze, podejrzewają neuropatię cukrzycową. Byłem także u diabetologa, ale wyklucza on te diagnozy. Po wyjściu ze szpitala upłynął miesiąc. Zażywam przepisane leki, a dolegliwości nic nie ustępują. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, co mam dalej zrobić, jakie jeszcze badania wykonać?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pana opis jest zbyt ogólny, a dolegliwości zbyt zaawansowane, by móc udzielić Panu wyczerpującej odpowiedzi. Nie podaje Pan swojego wieku, wyników badań ani leków, które przyjmuje Pan na stałe.

W Pana zapytaniu niepokojące są jednak znaczne spadki ciśnień. Dolegliwości takie jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz zasłabnięcie najpewniej związane są właśnie z takim spadkiem. Przytoczona glikemia nie jest zła i na pewno nie była przyczyną Pana dolegliwości.

Neuropatia cukrzycowa jest jednym z powikłań wieloletniej cukrzycy. Zwykle objawia się ona jednak drętwieniem, uczuciem mrowienia i innymi zaburzeniami czucia. Wydaje się zatem, że Pana diabetolog ma rację, twierdząc, że przyczyna Pana dolegliwości nie leży po stronie diabetologicznej.

W obecnej sytuacji warto udać się na wizytę do kardiologa, który wykona Panu EKG oraz najpewniej zleci badanie holterowskie. Niezbędne jest wytłumaczenie tak masywnych spadków ciśnienia krwi.

Pozdrawiam