Problemy z wydalaniem stolca u dziecka

witam, mam problem z córeczką, która od jakiegos czasu może trwa to już 3 tygodnie nie chce zrobić kupki, nie wiadomo dlaczego, były momenty że powiedziała że się boi, że ja boli i tak jakby miała zaparcia, albo ją wstrzymywała. Już sama nie wiem co robić, brała przez jakiś czas laktulosum, ale nie pomogło, ogólnie jakoś po kawałeczku ta kupka wychodzi, ale tak jakby bała sie zrobić na nocniczku albo kibelku. Dodam, że od września córka poszła do przedszkola, nie wiem czy to moze miec jakiś wpł

zmiana diety lub długie powstrzymywanie się od zrobienia kupki( pobyt w przedszkolu) powodować może zaparcia , twardy stolec przy defekacji powoduje ból i czasem pęknięcia odbytu i to powoduje lęk przed oddawaniem stolca bo to boli i koło się zamyka . Trzeba koniecznie wprowadzić dietę ( kompocik z suszonych śliwek, moreli, jabłek , gotowaną kapustę itp. odstawić ryż, banany) wprowadzić regularne ranne próby zrobienia kupki rano ( przed wyjściem do przedszkola ), żeby nie bolało to smarować odbyt kremem na hemoroidy ze środkiem znieczulającym lub chociaż linomagiem maść żeby było "ślisko."