Problemy z wypróżnianiem u starszej osoby

Moja teściowa ma 92 lata,jest sprawna fizycznie i umysłowo.Pytanie dotyczy cukrzycy,nie ma przepisanych leków,bo jest na diecie i cukier jest w miarę dobry,Problem w tym,że na śniadanie zjada codziennie miseczkę błyskawicznych płatków owsianych z mlekiem,ostatnio czytałam,że płatki owsiane powodują obstrukcję,a właśnie to jest ogromnym problemem dla niej,pomimo,że codziennie je surówki i jabłka,ma ogromny problem z wypróżnianiem.Moje pytanie,czy ma zrezygnować z płatków i co w zamian.Urszula
ponad rok temu

Dzień dobry,
Płatki owsiane są zalecane osobą z cukrzycą. Ponadto zawierają błonnik rozpuszczalny w wodzie, który nie ma właściwości zapierających, co więcej korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit.
Otręby mogą działać zapierająco jeśli popijane są małą ilością wody.
Proszę do diety mamy włączyć kefir, jogurt naturalny zawierający bakterie probiotyczne.
Wieczorem przed snem można podać mamie napar z siemienia lnianego - 2 łyżki ziaren gotować (1 minutę) w szklance wody. Niech pije wieczorem.
Może także w ciągu dnia zjeść 2-3 śliwiki suszone (nie często, z uwagi na cukrzycę).
Może mama zmieniła leki? Niektóre działają zapierająco.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek