Problemy z zatokami a wyniki morfologii krwi

Witam! Mam 32 lata. Od dłuższego czasu mam mam problemy z zatokami. W ciągu tego roku miałam 2 punkcie - pierwsza jednostronna polegała na "przeczyszczeniu" zatoki, druga obustronna na podaniu leku do każdej z zatok. Teraz mam częste infekcje gardła (angina, zap. gardła, powiększone węzły chłonne). Zrobiłam ostatnio morfologię krwi z rozmazem i wymaz z nosa oraz testy alergiczne. W wymazie z nosa wyhodowano Staphylococcus CNS (wzrost 2+). Testy alergiczne wykazały alergię na kurz i roztocza. Wyniki krwi są następujące: WBC-4,9 LYM [%]-39,6 MON [%]-6,6 GRA [%]-53,8 LYM[tys./ul]-1,9 MON [tys./ul]-0,3 GRA [tys./ul]-2,7 RBC [mln/ul]-4,07 HGB [g/dl]-13,0 HCT [%]-38,2 MCV [fl]-94 MCH [pg]-31,8 [+] MCHC [g/dl]-33,9 RDW [%]-13,0 PLT [tys./ul]-257 PDW [%]-14,5 MPV [fl]-9,0 PCT [%]-0,2 Ocena mikroskopowa rozmazu krwi: neutrofile [%]-46,00 eozynofile [%]-3,00 bazofile [%]-1,00 monocyty [%]-8,00 limfocyty [%]42,00 Dodam, że moje samopoczucie ostatnio nie jest najlepsze. Czuję się bardzo zmęczona, nerwowa, rozdrażniona, nie mam na nic siły. Mam też problemy ze snem, w ostatnim czasie też bardzo schudłam. Moje odżywianie pozostawia też wiele do życzenia, bo po prostu nie mam apetytu. Proszę o interpretację wyników, co to oznacza, czy to coś poważnego? Dziękuję.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o morfologię krwi to w zasadzie wyniki są dobre i w tej kwestii nie ma powodu do niepokoju. Co do nawracających infekcji gardła i wyhodowanego gronkowca koagulazoujemnego to najlepiej zgłosić się z wynikiem do laryngologa, oznaczyć antybiogram (wrażliwość bakterii na określone antybiotyki) i w razie kolejnej infekcji zastosować antybiotyk zgodny z tą wrażliwością. Ponadto powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego, który po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego i zbadaniu Pani oceni jaka może być przyczyna odczuwanych dolegliwości, ponieważ mogą mieć one zupełnie inne podłoże, nie związane z problemami laryngologicznymi. Pozdrawiam!