Problemy ze snem u półrocznego dziecka

Witam, mam duży problem z moim malutkim niespełna 6-miesięcznym synkiem. Od ok. 3 miesięcy stopniowo pogarszał się jego komfort snu. Coraz częściej się wybudza w nocy, jest to nawet do 20 razy między godziną 20 a 6 rano. Nie potrafi zasnąć mocno, mam wrażenie, że śpi bardzo czujnie, każdy w zasadzie nawet najmniejszy hałas potrafi zerwać go ze snu, nie przesypia w nocy jednym ciągiem nawet dwóch godzin, a nawet jeśli już zdąży mu się pospać 2 godzinki, to wtedy zaczyna popłakiwać przez sen, wiercić się, rzuca główką z boku na bok, na chwilkę zasypia i budzi się po chwili ponownie i tak jest do samego rana. Przy zasypianiu też jest problem, bo kiedy przychodzi pora drzemki dziennej lub już nocnej to wyrywa się z rąk, płacze, pręży jakby bał się zasnąć. W ciągu dnia między 6 rano a 20 wieczór nie przesypia więcej jak 3 godziny, w związku z czym ciągle jest niewyspany, marudny i widać, że jest umęczony, oczka ma czerwone.

Byłam już u pediatry u neurologa, ale żadnych nieprawidłowości żaden z nich nie zauważył, że taka jego uroda, ale czy na pewno? Bardzo się martwię, ciężko mi patrzeć jak moje maleństwo się męczy, przecież dobry sen jest dla niego tak ważny dla prawidłowego rozwoju. Czy można mu jakoś pomóc? Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Jeżeli problem trwa już tak długo wskazana jest ponowna wizyta u pediatry i ocena dziecka. Konieczne jest sprawdzenie czy dziecko prawidłowo przyrasta, czy prawidłowo się rozwija, oraz warto wykonać przynajmniej podstawowe badania diagnostyczne ( przynajmniej laboratoryjne - morfologia, poziom cukru, TSH, badanie ogólne moczu oraz z badań obrazowych USG brzuszka).

Proszę jeszcze zwrócić uwagę na to co dziecko spożywa - jeżeli karmi Pani piersią konieczne jest bezwzględne odstawienie używek, w tym nawet mocnej herbaty. Ważna jest również odpowiednia higiena snu - mimo tak dużych problemów ze snem dziecko powinno być kładzione o jednej porze, w jednym miejscu. Miejsce do spania nie powinno być mocno oświetlone, powinno być ciche i przytulne, można spróbować codziennie czytać dziecku jedną bajeczkę czy puszczać cichutko spokojne kołysanki.

Natomiast jeżeli w rozwoju dziecka nie ma żadnych odchyleń, prawidłowo przyrasta zarówno w zakresie długości ciała jak i wagi, oraz jest na prawidłowym poziomie ruchowym i emocjonalnym, a ponadto wyniki wykonanych badań będą prawidłowe-to raczej nie ma powodu do obaw.

Pozdrawiam