Próby wątrobowe w normie czy możliwe jest stłuszczenie wątroby?

Dzień Dobry! Dwa lata temu podczas badania usg wyszła mi zmiana na wątrobie odpowiadająca najprawdopodobniej naczyniakowi, po roku na kolejnym usg wyszła druga podobnie morfologicznie zmiana. Miesiąc temu pojawił się kolejny już trzeci naczyniak i stłuszczenie wątroby. Badania krwi próby wątrobowe alt ast w normie, jedynie w morfologi krwi PDW wyszło lekko podwyższone 17,8 norma 9.0-17,0, EO% 6,4% norma 0,0-5,0. Neut 57 norma 58-66, Eozynofil 6 norma 1-5, czy możliwe jest stłuszczenie wątroby, skoro próby wątrobowe wyszły dobre? Ast 19, Alt 16, GGTP 9.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Stłuszczenie wątroby jest chorobą przewlekłą występującą w wielu mechanizmach. Najczęściej pojawia się w przebiegu cukrzycy lub występowania insulinooporności. Rozpoznanie stłuszczenia wątroby ustala się na podstawie badań obrazowych takich jak USG, TK czy MRI. Wyniki laboratoryjne są pomocne, ale nie warunkują rozpoznania. W przypadku niewielkiego stłuszczenia mogą być wręcz w normie, tak jak jest to w Pana przypadku.

Niestety ocenę stopnia stłuszczenia wątroby i analizę Pana wyników badań może przeprowadzić jedynie Pana lekarz, który ma dostęp do wszystkich dokumentów.

Podwyższony poziom eozynofili obserwowany jest w wielu schorzeniach. Najczęściej obserwuje się tego typu wyniki u alergików, atopików i osób z robaczycami.Pragnę jednak zauważyć, że odchylenia od normy są niewielkie i mieszczą się w granicach błędu laboratoryjnego.

Pozdrawiam