Próchnica zębów pod retainerem

kilka lat temu nosiłam stały aparat ortodontyczny, a następnie założono mi retainer (drucik z tyłu zębów od 3 do 3). ostatnio odpadł mi po 4 latach z dolnych zębów i pod spodem jest potworna próchnica. szczotkuję zęby 3 razy dziennie, używam płynu i nici dentystycznej. jak to możliwe? czy powinnam poprosić ortodontę o zdjęcie retainera z górnych zębów? czy można wyleczyć próchnicę która opanowała prawie cały ząb z tyłu?

Witam. Nie tylko można leczyć ale trzeba. Proszę zgłosić się do dentysty, który oceni stan zębów i zaordynuje leczenie. Jeśli będzie trzeba ortodonta powinien zdjąć drucik a po leczeniu powtórnie go przykleić.

Nasilona próchnica na ogół przy tak dobrej higienie oznacza albo dietę bogatą w cukry i kwasy, niekorzystne pH organizmu lub oddychanie przez usta (co oznacza zaburzenie odporności). Oczywiście trzeba leczyć ubytki ale również trzeba zadać pytanie dlaczego tak się stało.

Kto stwierdził próchnicę , bo jeśli tylko Pani , to proszę się upewnić u lekarza czy to faktycznie próchnica.Co do górnego retainera , to proszę zwrócić się do Swojego lekarza aby ocenił czy jest tak konieczność , zazwyczaj stomatolodzy potrafią rozpoznać tworzącą się próchnice.