Produkty żywnościowe zapewniające uczucie sytości

Witam, Mam pytanie dotyczące diety. Jakie produkty wybierać by długo czuć uczucie sytości, a jednocześnie - nie przyjmować dużo kalorii?

Witam! Dobrze zbilansowana dieta bogata w błonnik pokarmowy (z żywności a nie suplementów) oraz odpowiednia ilość wypijanych płynów zapewni sytość. Warto pamiętać o warzywach głownie na surowo, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, płatkach śniadaniowych zbożowych bez cukru, otrębach. Ważne aby były one rozłożone w ciągu całego dnia i popijane (po posiłku) wodą mineralną - dzięki temu błonnik pęcznieje i nadaje sytość. Pozdrawiam

Witam, aby odczuwać dłużej sytość po posiłkach należy dostarczać w diecie węglowodany złożone bogate w błonnik pokarmowy oraz białko. Unikajmy węglowodanów prostych głównie słodkich przekąsek tj. słodycze, ponieważ powodują wahania poziomu cukru we krwi i przez to możemy szybciej odczuwać głód. Do każdego posiłku warto dostarczyć również odpowiednią ilość białka głównie w postaci chudego mięsa (drób, cielęcina), ryb, ale także nabiału - chudy twarożek, jogurt naturalny. Pozdrawiam, www.nvit.pl

Witam,

sytość uzyska Pan przez umieszczenie w diecie produktów zawierających błonnik pokarmowy, białko oraz odpowiednią ilość płynów. Proszę sięgać po surowe warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz mięso, nabiał, rośliny strączkowe, ryby. Codziennie należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów w postaci najlepiej wody mineralnej niegazowanej, herbaty zielonej, czarnej i kawy (w umiarkowanych ilościach). Proszę unikać produktów z wysokim indeksem glikemicznym np. słodyczy, cukru, produktów z białej mąki gdyż te szybko podnoszą poziom glukozy we krwi , który następnie spada pobudzając ośrodek głodu. Warto również spożywać około 4 posiłków w ciągu dnia w stosunkowo regularnych odstępach. Pozdrawiam Marzena Rojek

Witam.
Najlepiej wybierać produkty z dużą zawartością błonnika na 100g produktu ok 6g. Czytać uważnie etykiety, ponieważ wiele produktów np. 0% tłuszczu zawierają z zasady dużo cukru. Dużo błonnika roślinnego ( naturalnego) zawierają warzywa i owoce. Pieczywo stosować najlepiej ciemne i bez ziaren jeżeli nie cierpi Pan na zaparcia. Ciemne pieczywo jest to węglowodan złożony, który pozwoli wypełnić żołądek na dłużej i przyspieszy trawienie.
Pozdrawiam Julita Krawczyk

Witam. Do produktów, które na dłużej utrzymują sytość należą przede wszystkim produkty bogate w błonnik. Należą do nich pełnoziarniste pieczywo (razowe, graham), płatki pełnoziarniste, kasze, ryż naturalny (brązowy), makarony razowe, surowe warzywa oraz owoce, warzywa strączkowe (soczewica, fasola, groch, itp.). Oczywiście w posiłkach należy łączyć je z białkiem (mięso, ryby, sery, jaja), aby w diecie nie zabrakło składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Unikać produktów mocno przetworzonych i oczyszczonych pozbawionych cennego błonnika takich jak słodycze, jasne pieczywo, makarony, płatki kukurydziane, inne słodkie dodatki do mleka, a także żywność typu fast-food. Proszę również zwiększyć ilość wypijanych płynów, zwłaszcza wody, która zdecydowanie zmniejszy łaknienie.

Za uczucie sytości odpowiada białko, tłuszcz oraz błonnik. Tak więc prawidłowo skomponowana dieta zawierająca wszystkie te składniki w odpowiednich proporcjach będzie prowadziła do spadku masy ciała bez odczuwania głodu.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

W diecie odchudzającej zalecane jest 5-7 posiłków w regularnych odstępach czasowych. Jeżeli będzie Pani spożywała mniej niż 3 posiłki organizm zacznie gromadzić tkankę tłuszczową o ile ilość kalorii będzie przekraczała zapotrzebowanie. Pozdrawiam