Prolaktyna- interpretacja wyniku

Witam. Mam 31 lat, robiłam badanie prolaktyny. Wynik prolaktyny wynosi163,2 mlU/L, natomiast prolaktyna po 60 min wynosi 5739,0 mlU/L. Czy wynik jest poprawny? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki badań wskazują, że występuje u Pani tzw. hiperprolaktynemia czynnościowa. Polega ona na tym, ze przysadka mózgowa reaguje nadmiernym wydzielaniem prolaktyny w odpowiedzi na bodźce takie jak stres, sen, stymulacja brodawek sutkowych, stosunek płciowy. Może być to przyczyną różnych objawów chorobowych (np. zaburzeń miesiączkowania, wycieku wydzieliny z piersi).

Nie wiem z jakiego powodu było zlecone badanie i jakie inne badania miała już Pani wykonane. Z wynikiem należy zgłosić się do lekarza, który zlecił wykonanie powyższej analizy celem ewentualnej dalszej diagnostyki i leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.