Prolaktyna po obciążeniu MTC po 1h - jaka jest interpretacja wyniku?

Dzień dobry, Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Prolaktyna na czczo 6,22 ng/ml, po obciążeniu MTC po 1h 150 ng/ml czy taki wynik może uniemożliwiać zajście w ciążę (staramy się z mężem od kilku lat). Pozostałe wyniki: FSH (ICD-9:L65) 6,03 mIL/ml TSH (ICD-9:L69) 1,060 IU/ml LH 9ICD-9:L67) 4,16 mIU/ml wszystko w 9 dniu cyklu. Czy te wyniki mogą mieć wpływ na zajście w ciążę? Co oznaczają powyższe wyniki? Jaki mają wpływ na zdrowie? Jeżeli moje wyniki mają wpływ na zajście w ciążę, to jak konkretnie na to oddziałują? Już sama nie wiem czy powinnam się leczyć? Wykonać jeszcze jakieś badania? Bardzo pragniemy dziecka. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Iwa
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Poziomy prolaktyny, TSH, LH i FSH są w normie. Niepokojący jest jednak wynik prolaktyny wykonany po obciążeniu MTC. Przyjmuje się, że co najmniej 10-krotny wzrost prolaktyny pozwala na rozpoznanie hiperprolaktynemii czynnościowej. W Pani przypadku wzrost ten jest ponad 20-krotny.

Hiperprolaktynemia czynnościowa powoduje niewydolność ciałka żółtego i niepękanie pęcherzyków Graffa. W efekcie nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia.

W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa, który zaleci dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze. Najprawdopodobniej zostanie Pani zalecona farmakoterapia, która przynosi korzystne wyniki i umożliwia zajście w ciążę po pewnym czasie leczenia.

Pozdrawiam