Prolaktyna przy torbieli jajnika

Witam, mam 30 lat i niedawno przestałam stosować antykoncepcję hormonalną (po 7 latach), ponieważ chciałabym zajść w ciążę. Niedawno podczas badania waginalnego usg stwierdzono u mnie 2-centymetrową torbiel na lewym jajniku. Lekarz zlecił badania hormonalne, ale wizytę mam dopiero za tydzień, więc chciałabym zapytać, co oznaczają otrzymane wyniki badań. Wyniki: fT3 - 4,10 pmol/l (norma 4-8,3), fT4 - 11,91 pmol/l (norma 9-20), TSH - 0,82 m/U/ml (norma 0,25 - 5), progesteron - 1,25 ng/ml (norma: 0,48 - 1,72), Ca 125 - 7,2 U/ml (norma < 21), prolaktyna: 390,0 mIU/l - na czczo o 7:25 (norma 40-530 ), 4155,0 mIU/l - po podaniu MCT po 60 min (norma po podaniu leku: 3-6-krotny wzrost prolaktynemii w stosunku do poziomu wyjściowego. Z góry dziękuję. Pozdrawiam, Karolina

Redakcja abcZdrowie

Witam,

W wykonanych badaniach zwraca uwagę zbyt duży wzrost prolaktyny po godzinie od testu z metoclopramidem. O ile wykluczymy inne przyczyny mogące doprowadzić do jego wzrostu - m.in. stres - to mogłoby to świadczyć o hiperprolaktynemii czynnościowej i wymagałoby konsultacji lekarza ginekologa-endokrynologa.

Pozostałe wyniki badań są w normie.