Promieniowanie elektromagnetyczne a ciąża

Witam! Mam 22 lata, dokładnie od roku pracuję na fizykoterapii, obsługując takie aparatury jak: ultradźwięki, laser podczerwieni, pole magnetyczne niskiej częstotliwości, prądy różnego rodzaju, głównie interferencje, prądy Traberta oraz diadynamik, wykonuję również jonoforezy z różnymi lekami i żelami. Dodam również, że każdy z tych zabiegów wykonywany jest w niezależnym dużym pomieszczeniu na kilku pacjentach jednocześnie. Razem z moim partnerem, z którym jestem już ponad 3 lata chcielibyśmy mieć dziecko. Pani ginekolog po wykonaniu usg oraz cytologii stwierdziła, że wszystko jest ze mną w porządku w budowie moich narządów i jeśli chodzi o proces miesiączkowy. Posiadam jedynie niewielką nadżerkę przy lewym jajniku, która nadaje się wyłącznie do obserwacji. Niemniej chcę zapytać, czy w trakcie starań powinnam zrezygnować z pracy na fizykoterapii? Czy praca w takich warunkach może mieć jakikolwiek wpływ na zajście w ciążę? Czy przebywanie w promieniowaniu elektromagnetycznym wytwarzanym przez każdy z wymienionych aparatów przez 8 h dziennie 5 dni w tygodniu może w jakikolwiek sposób utrudniać zajście w ciążę? Czy, jeżeli by doszło do zajścia w ciążę, należy zrezygnować? Ograniczyć czas pracy na fizykoterapii? Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Witam serdecznie!

Na promieniowanie elektromagnetyczne narażony jest każdy człowiek. Pracownicy służby zdrowi mają jednak najczęstszy kontakt z urządzeniami wytwarzającymi pole elektromagnetyczne.
Do źródeł pól elektromagnetycznych, które występują w służbie zdrowia należą przede wszystkim urządzenia medyczne, takie jak np. urządzenia elektrochirurgiczne, urządzenia służące do magnetoterapii, tomografy rezonansu magnetycznego, spektrometry jądrowego rezonansu magnetycznego oraz diatermie fizykoterapeutyczne.

Zasady bezpieczeństwa brzmią, iż przy pracach wykonywanych w zasięgu pól elektromagnetycznych, gdzie występują natężenia przekraczające odpowiednie wartości dla strefy bezpiecznej, nie wolno zatrudniać pracowników młodocianych ani kobiet w ciąży. Kobieta, która jest w ciąży powinna być na ten czas przeniesiona do innej pracy, a w przypadku, gdyby to nie było możliwe – zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. W przypadku, gdy przeniesienie pracownicy skutkowałoby obniżeniem wynagrodzenia, należy wypłacać jej dodatek wyrównawczy, natomiast pracownica zwolniona z obowiązku pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia, jakie dotychczas otrzymywała.

Stale badany jest wpływ pola elektromagnetycznego na rozwój w ciąży. Z dotychczasowych badań wynika, że pozostawanie pod wpływem pola elektromagnetycznego (głównie przekraczającym 1,6 mikrotesli) niemal dwukrotnie zwiększa się ryzyko poronienia.

Pozdrawiam.