Prośba o rozszyfrowanie wyniku USG

Witam, jestem kobietą, mam 25 lat. Wyczułam w prawej piersi na dole mały guzek, po zrobieniu USG zapisałam się do lekarza, jednak w trakcie oczekiwania na wizytę (3 miesiące) chciałabym poprosić o pomoc w rozszyfrowaniu mojego wyniku, ponieważ bardzo się martwię. Oto treść: Sutki o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym z nieregularnym rozmieszczeniem tkanek. W sutku prawym na godz. 17.30 obwodowo guzek lity niskoechogeniczny o cechach usg FA o wym. 15x7 mm. Na godz. 11 w ogonie Spence’a zmiana o charakterze dwukomorowej torbielki śr. 6 mm. Węzły chłonne pochwowe niepowiększone. Pierś nie boli, a także nie widzę żadnych zewnętrznych zmian. Mam bardzo bolesny pierwszy dzień okresu. Być może te informacje też będą miały jakieś znaczenie. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Skrót FA oznacza gruczolakowłókniaka, który często pojawia się w pytaniach zadawanych przez naszych czytelników. Jest to łagodny guz, który występuje głównie u młodych kobiet. Jego występowanie wiąże się z zaburzeniami równowagi hormonalnej.

W przypadku wykrycia gruczolakowłókniaka istnieją dwie możliwości postępowania - obserwacja (co 6 miesięcy USG) wraz z wykonaną na początku diagnostyki biopsją guza, aby upewnić się, że rzeczywiście jest to gruczolakowłókniak. Guzy mają niestety tendencję do powiększania się, szczególnie w sytuacjach takich jak ciąża lub zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Wzrastając mogą powodować także dolegliwości bólowe. Drugą opcją postępowania jest wycięcie guza w momencie rozpoznania, co załatwia sprawę już na początku. Warto natomiast wiedzieć, że u niektórych kobiet guzy mają tendencję do nawracania.

Jeżeli ma Pani ewidentne zaburzenia miesiączkowania (nieregularne cykle, bolesne miesiączki) byłoby to wskazaniem do wykonania badań hormonalnych. Warto zadbać także o zdrowy tryb życia. Piersi "nie lubią" - palenia tytoniu, tłuszczów zwierzęcych, mocnej kawy i herbaty. Służy im natomiast spożywanie kwasów omega-3 (tran, olej z wiesiołka) oraz dieta bogata w warzywa i owoce.

Pozdrawiam serdecznie