Proszę o analizę wyników badań w 36 tygodniu ciąży

Witam, mam 21 lat i jestem w 36 tygodniu ciąży. Moje wyniki są następujące (podaje te, które nie są w normie): hemoglobina - 11,8 g/dl, hematokryt - 33,8%, płytki krwi - 87 tys./ul, PDW - 24,31 fl, MPV - 14,01 fl, P-LCR - 55,01%, mocz... ketony (obecne +), bakterie (liczne). Proszę o odpowiedź, czy jest się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W ciąży zmienia się wiele parametrów morfologii krwi. W drugiej połowie ciąży objętość osocza zwiększa się bardziej niż liczba czerwonych krwinek - stąd tzw. niedokrwistość ciężarnych. Dlatego hemoglobina i hematokryt są poniżej normy. W ciąży rozpoznaje się niedokrwistość, gdy stężenie hemoglobiny wynosi < 11g/dl, więc tymi parametrami nie musi się Pani martwić. Można się zastanowić nad przyjmowaniem preparatów żelaza (najlepiej w połączeniu z kwasem foliowym lub witaminą C).

Ilość płytek krwi jest za niska. Isnieje możliwość, że rozwinęła się u Pani małopłytkowość. To zjawisko również charakterystyczne dla ciąży (tzw. małopłytkowość ciężarnych). Przy tej wartości PLT to postać łagodna. Zwykle nie wiążą się z nią żadne dolegliwości i nie stanowi zagrożenia dla płodu. Należy jednak skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych przyczyn małopłytkowości. Radziłabym też wcześniej powtórzyć badanie, ponieważ zdarzają się sytuacje, że płytki zlepiają się ze sobą i komputer źle odczytuje ich ilość. Pozostałe parametry (PDW, MPV, P-LRC) również dotyczą płytek i wykraczają poza zakres normy z powodu obniżenia podstawowej wartości PLT.

W prawidłowym moczu nie powinno być ciał ketonowych. Ich pojawienie się może być wynikiem wymiotów, biegunki, głodzenia lub cukrzycy. Jeżeli nie występowały u Pani wymioty lub biegunka, przyczyną mogło być to, że badanie było wprzeprowadzone na czczo po kilku godzinach niejedzenia. Może też warto zjeść coś lekkiego tuż przed pójścim spać. Na wszelki wypadek można zbadać stężenie glukozy na czczo.

U kobiet w ciąży bardzo restrykcyjnie podchodzi się do obecności bakterii w moczu. Zwykle nawet przy braku jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowego wdraża się leczenie antybiotykiem (lepiej dmuchać na zimne). Dlatego powinna się Pani zgłosić do lekarza prowadzącego ciążę.