Proszę o analizę wyników mycoplasmy pneumoniae

Moja 8-letnia córka miała stwierdzoną mycoplasmę (IgG 300). Została przeleczona antybiotykiem. Lekarz polecił powtórzenie badań za ok. 3 miesiące. Po czym otrzymaliśmy wyniki następujące: IgM 0,39 Ratio oraz IgG 76,09 RU/ml. Proszę o odpowiedź, czy moja córka nadal ma mycoplasmę. Jeśli tak, to do jakiej poradni mam się z nią udać, ponieważ pediatra nigdzie nas nie skierował. Czy to jest bakteria odzwierzęca? Nigdy się z tą nazwą wcześniej nie spotkałam. Czy można się nią zarazić i w jaki sposób? Mam 2-letniego synka i martwię się też o niego. Dziękuję, pozdrawiam. Agnieszka Marasek
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Podwyższone miano przeciwciał IgG świadczy o przebytym lub, w przypadku podwyższonego IgG i IgM jednocześnie, o trwającej infekcji bakterią Mycoplasma pneumoniae. Aktualny wynik - bardzo niskie miano IgM, oraz podwyższone miano IgG, świadczy o przebytym, wyleczonym zakażeniu tą bakterią.

Jest to bakteria bardzo pospolita, należy do grupy bakterii wywołujących tzw. atypowe infekcje, czyli takie, w których patogenu nie da się wykryć konwencjonalnymi metodami. Nietypowy też jest przebieg tych infekcji, zazwyczaj trwają one długo, z długim początkiem, objawy są często skąpe,niespecyficzne, gorączka zazwyczaj jest mała, może występować kaszel i inne. Zmiany w rtg płuc w przypadku mycoplazmatycznego zapalnia płuc są również niecharakterystyczne, najczęściej o charakterze zmian śródmiąższowych zamiast typowych zmian zapalnych. Infekcje atypowe są najczęstsze u dzieci po 5. roku życia.

Zakaźność jest duża i naprawdę ciężko się jej ustrzec. Na szczęście leczenie jest łatwe i bardzo skuteczne, a powikłania nieleczonej infekcji bardzo rzadkie i łagodne. W związku z powyższym nie należy z tą sprawą kierować się do żadnej poradni, ani zbytnio się nią przejmować. Infekcje atypowe, w tym te spowodowane przez Mycoplasma pneumoniae, są tak częste jak angina spowodowana przez Streptococcus pyogenes.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.