Proszę o dalszą interpretację wyników

Witam, bardzo dziękuję za poprzednia interpretacje wyników. Do poprzednich badań doszły nowe, mianowicie rezonans kręgosłupa. Oto wynik. Badanie MR: kręgosłupa c badanie wykonano w SE, FSE uzyskując obrazy T1,T2-zależne w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Na poziomie C6-C7obniżenie wysokości tarczy mk z cechami odwodnienia, na tym poziomie centralno-lewoboczna przepuklina materiału tarczy mk na ok. 4mm z migracją ku dołowi, zajmująca zachyłki boczne, oraz uciskająca korzenie nerwowe, po stronie lewej. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy. Badanie MR: kręgosłupa Th z kontrastem. Badanie wykonano w SE, FSE, uzyskując obrazy T1,T2-zależne w w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Na poziomach Th5-Th7 nieznaczne obniżenie wysokości tarczy mk z cechami odwodnienia. Na tych poziomach widoczne zmiany zwyrodnieniowe pod postacią osteofitozy krawędziowej z towarzyszącymi niewielkimi wypuklinami tarczy mk. Poza tym bez cech stenozy kanału kręgowego i otworów mk. Na poziomie Th9-Th10 drobne guzki Schmorla. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy. Przy poprzednich objawach zapomniałam dodać powtarzające się co 3-4 miesiące zapalenie żołądka oraz powiększone od około 18 miesięcy węzły chłonne pod pachą. Będę wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badania rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa wskazują na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych, najbardziej nasilonych na poziomie między szóstym a siódmym kręgiem szyjnym, gdzie dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe, co może dawać dolegliwości bólowe dotyczące lewej kończyny górnej.

Inne zmiany ogniskowe w rdzeniu kręgowym szyjnym i piersiowym zostały wykluczone. Poza tym, obecność guzków Shmorla w odcinku piersiowym kręgosłupa świadczy o tym, że w wieku młodzieńczym przebyła Pani chorobę Scheuermanna, w której dochodzi do martwicy kości, a następnie do ich zniekształcenia. W rezultacie następują zaburzenie równowagi mięśniowej – niektóre mięśnie ulegają przeciążeniu. W efekcie dochodzi do pogłębienia się fizjologicznej kifozy odcinka piersiowego kręgosłupa i utworzenia się tzw. okrągłych pleców. To wszystko także wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a najważniejszą metodą terapii w tej chorobie jest rehabilitacja.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, postępowanie lecznicze obejmuje leczenie przeciwbólowe, rehabilitację i fizykoterapię oraz ewentualne leczenie operacyjne. Leczenie przeciwbólowe ze względu na fakt, że cierpi Pani na nawracające zapalenie błony śluzowej żołądka, powinno być u Pani ograniczone do minimum.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym (np. niedowładu kończyny górnej), czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia. Zabieg operacyjny rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecności istotnych objawów ubytkowych (jak np. niedowład) w badaniu neurologicznym.