Proszę o diagnozę - TK głowy

Witam, 10 lat temu miałem wykonywane TK głowy, które wykazało krwiaka śródmózgowia. Krwiak został leczony farmakologicznie. Od wielu lat leczę się na nadciśnienie tętnicze i przyjmuję regularnie leki. W zeszłym tygodniu miałem powtórnie robione TK głowy. Ze względu na 2 miesięczny termin oczekiwania na wizytę u neurologa poproszę interpretację opisu. "Badanie wykonane warstwą o grubości 5,0 mm. Odstąpiono od podania środka kontrastowego dożylnie, ze względu na wywiad uczuleniowy, co obniża wartość diagnostyczną badania. Pojedyncze, hypodensyjne ogniska w obrębie głów jąder ogoniastych oraz w torebkach zewnętrznych i odnogach przednich torebek wewnętrznych, odpowiadające najpewniej zmianom naczyniopochodnym (zawały lakunarne), do różnicowania z poszerzonymi przestrzeniami około naczyniowymi. Pojedyncze, hypodensyjne ogniska w obrębie obu wzgórz, najpewniej o charakterze naczyniopochodnym. Hypodensyjne ogniska w obrębie wieńców promienistych i środków półowalnych oraz podkorowo i około komorowych – zmiany leukodegeneracyjne, naczyniopochodne. Poza tym gęstość istoty białej i szarej mózgowia prawidłowa, Niewielkie, uogólnione poszerzenie przestrzeni podpajęczych. Układ komorowy nadnamiotowy asymetryczny - nieco szersza komora boczna lewa. Poza tym układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Szczelinowa torbiel przegrody przeźroczystej. Struktury tylnojamowe bez zmian. Struktury kostne prawidłowe. Uwapnione blaszki miażdżycowe w tętnicach szyjnych wewnętrznych i kręgowych. Wnioski: Zmiany ogniskowe na poziomie jąder podkorowych, najpewniej o charakterze naczyniopochodnym. Zmiany leukodegeneracyjne. Pozostałe wnioski w opisie." Z góry dziękuję pomoc. Pozdrawiam, Joorek

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pańskim opisie badania TK głowy zwracają uwagę liczne zmiany naczyniopochodne - są to drobne zawały, zazwyczaj spowodowane przez odrywające się niewielkie fragmenty blaszek miażdżycowych, które zamykają drobne naczynia mózgowe powodując opisane zmiany.

Ponieważ ma Pan również opisane zmiany miażdżycowe w tętnicach dogłowowych, proponuję wykonanie badania usg Doppler przepływu w tychże tętnicach - by ocenić, czy naczynia te są zwężone, jaki jest w nich przepływ i czy są w ich obrębie niestabilne blaszki miażdżycowe.

Opisane zmiany w powyższym badaniu, takie jak: torbiel przegrody przezroczystej, czy niewielka asymetria komór nie wymagają osobnego postępowania.

Wobec zaawansowanych najprawdopodobniej zmian miażdżycowych potrzebna jest u Pana profilaktyka przeciw incydentom naczyniowym (udar, zawał serca): dieta śródziemnomorska, aktywność fizyczna, w razie palenia papierosów - to zaprzestanie, kontrola profilu lipidowego i poziomu cukru - w razie wskazań wprowadzenie leczenia, kontrola ciśnienia tętniczego. Pomoc w zaplanowaniu takiego działania, powinien zapewnić lekarz pierwszego kontaktu, po wcześniejszej, zaplanowanej konsultacji z neurologiem. Inne zalecenia - zostaną ewentualnie ustalone na podstawie badania neurologicznego i całościowego obrazu klinicznego.

Tutaj znajdzie Pan artykuł o badaniach obrazowych.

Serdecznie pozdrawiam!