Proszę o informację na temat przeprowadzonego badania (echo serca)

Witam! Mam 24 lata. Przy rutynowych badaniach lekarz stwierdził arytmię. Zrobiłam echo serca, natomiast nic nie rozumiem z tych wyników. Bardzo proszę o interpretację. Prawa komora 2,0, lewa komora, rozkurcz: 4,4, ściana tylna 0,9, EF: ok. 70-75%. Lewy przedsionek: 2,9. Aorta wstępująca:2,7, opuszka 2,9. Tętnica płucna: 1,9, ACCT: 124 ms, RVSP: 30 mmHg, E/A :1,5 EDT:158 ms, AV Vmax:1,1 m/s. Badanie m. Dopplera: Zastawka mitralna: IM+ zastawka aortalna: IA. Zastawka trójdzielna IT+. Opis badania i wnioski: jamy serca nie poszerzone. Grubość i kurczliwość mięśnia LK prawidłowa. EF:70-75%. Bez cech dysfunkcji rozkurczowej LK ocenianej w TDI. Pogrubienia i wydłużenie płatków zastawki mitralnej o typie zwyrodnienia śluzakowatego, ze skurczowym ugięciem przedniego płatka mitralnego i śladową niedomykalnością mitralną. Fizjologiczna fala zwrotna trójdzielna. RVSP: 30 mmHg. Wiotka balotująca przegroda m-p bez przecieku. Osierdzie b.z. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Jedynym odchyleniem od stanu prawidłowego w nadesłanym przez Panią wyniku badania UKG, jest opis wyglądu zastawki mitralnej. Zwyrodnienie śluzakowate zastawki jest wrodzoną nieprawidłowością budowy zastawki mitralnej, które może powodować różne zaburzenia jej prawidłowego funkcjonowania (wypadanie płatka zastawki i różnego stopnia niedomykalność).

U Pani zaburzenia są bardzo niewielkie - ugięcie płatka oraz śladowa fala zwrotna nie powinny powodować dolegliwości. Niemniej konieczna jest regularna kontrola u kardiologa - przynajmniej raz w roku badanie echo, a także zwrócenie uwagi na prowadzenie higienicznego trybu życia, ograniczenia używek (typu kawa, herbata - nie mówiąc oczywiście o bezwzględnym zakazie palenia tytoniu).

Pozdrawiam serdecznie