Proszę o intepretację rozpoznania - czy to przerzut?

Kobieta w wieku 55 lat, po amputacji piersi, rak złośliwy (10 lat temu). Aktualnie nowy guzek w drugiej piersi i rozpoznanie: Ca mammae dex.post CT.et.oper. Ca mammae sin T2N1 ST. post tumorectomiam. Czy to przerzut?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

U kobiet, u których w przeszłości rozpoznano i leczono raka piersi, zdarza się występowanie raka w drugiej piersi. Trudno powiedzieć, czy jest to nowa postać nowotworu, czy uaktywnienie (przerzut) raka leczonego 10 lat temu. Nie zmienia to jednak w żaden sposób rodzaju leczenia, jakie musi zostać podjęte.

W tym stadium zaawanosowania konieczne jest całkowite usunięcie drugiej piersi (mastektomia), wraz z węzłami chłonnymi pachy. Zajęcie węzłów chłonnych (N1) wymusza konieczność zastosowania pooperacyjnej chemioterapii. Zależnie od wyniku histopatologicznego i obecności receptorów, będzie można rozważyć także leczenie hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie