Proszę o interpretację opisu badania tomografii komputerowej płuc.

Witam. Moja mama robiła badanie - tomografię komputerową płuc, a to opis: Zgęszczenie smużasto-guzkowe w szczytach obu płuc. Dość liczne drobne pęcherze rozedmowe podopłucnowe w obu płucach, z cechami niewielkiego włóknienia obwodowego. Pojedyncze drobne zwapnienie w segmencie drugiego płuca prawego. Węzeł chłonny przytchawiczny górny - wymiar - około 14 na 12 milimetrów. Przytchawiczny dolny - 19 na 13 milimetrów. Podostrogowy - 16 na 9 milimetroów. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, na podstawie jedynie opisu badania, nie posiadając informacji na temat przebytych chorób, objawów, a także badania przedmiotowego, nie da się poprawnie zinterpretować tego przypadku. Zmiany guzkowo-smużkowe w szczytach płuc mogą być zmianami gruźliczymi lub też nowotworowymi - w obu przypadkach dodatkowo mogą występować powiększone węzły chłonne. Pęcherze rozedmowe i zwłóknienia podopłucnowe mogą wskazywać na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, najczęściej związaną z nałogowym paleniem tytoniu. Pojedyncze zwapnienie opisywane w badaniu może być uwapnionym węzłem chłonnym lub ogniskiem przebytej gruźlicy.

Tak czy inaczej, uwidocznione nieprawidłowości będą wymagać weryfikacji poprzez dodatkowe badania. Konieczne będzie wykonanie bronchoskopii, spirometrii. Być może konieczne okaże się pobranie materiału do badania histopatologicznego, poprzez biopsję przez ścianę klatki piersiowej lub też otwartą. Dalsze postępowanie zależy od obrazu choroby i zaleceń lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.