Proszę o interpretację wyników badań na boreliozę

Meżczyzna, lat 50, od pażdziernika 2009 r. leczony na boreliozę. Wyniki przed podaniem antybiotyku dodatnie, tj. IgG - 32,49 , IgM - 90,75. Po dwumiesięcznej kuracji antybiotykami - IgG 6,84, a IgM 112,46. W tej chwili lekarz orzekł , iż leczenie jest zakończone, wyniki są prawidłowe. Czy naprawdę wszystko jest w porządku?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na wstępie odpowiedzi pragnąłbym się upewnić, czy nie pomylił się Pan przy przepisywaniu wyników badań? Zazwyczaj IgG są większe niż IgM. Możliwe, że zamienił Pan wyniki przy wpisywaniu.

W tej sytuacji, gdy IgM wynosiły przed leczeniem 32,49, a po leczeniu 6,84 (wynik ujemny <9) i odpowiednio IgG 90,75 i 112,46, leczenie rzeczywiście przyniosło pożądany skutek. Przeciwciała IgM świadczą o ostrej fazie infekcji, ich poziom spada wraz z wyleczeniem. Przeciwciała IgG natomiast świadczą o przechorowaniu, ich poziom zwiększa się do pewnego poziomu i utrzymuje się na nim przez wiele lat, a nawet do końca życia.

Jeśli sytuacja jest odwrotna, tzn. wyniki podał Pan takie, jakie są naprawdę, to jest zgoła odrwotnie. Infekcja nie została wyleczona, nadal postępuje i trzeba podjąć dalsze leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.