Proszę o interpretację wyników badań RTG i rezonansu magnetycznego szyi

Proszę o interpretację wyników badań RTG i rezonansu magnetycznego szyi. Są to badania mojego taty, wiek 62 l. Miesiąc temu miał robione OB (10) oraz 3 miesiące temu wyniki moczu i krwi - wszystko było ok. Od ok. 2 miesięcy ma bóle karku i ręki, drętwieje mu lewa dłoń, lekko schudły mu ręce, ale ogólnie ciało nie... Był u lekarzy ogólnych, neurologów, neurochirurgów i wszyscy dawali leki przeciwbólowe. Teraz zrobił badana i takie są wyniki (opis przy rezonansie na końcu mnie przeraża, a wizytę u lekarza ma dopiero w przyszłym tygodniu. Wszyscy lekarze mówili, że to nerwobóle i ucisk kręgów na nerwy związany z wiekiem). Opis rtg szyi: zwężenie przestrzeni m-kregowej C6-C7, zmiany zwyrodnieniowe na krawędzi trzonu C5. C6 zwapnienie w więzadle przednim na poziomie C5-C6, zniesiona fizjologiczna lordoza. Poza tym kręgosłup szyjny bez zmian. Rtg klatki piersiowej: zaostrzenie krawędzi trzonu kręgów piersiowych - w odcinku środkowym kręgosłupa. Rezonans: Trzon C-6 obniżony, zniekształcony, o niskim w czasie T1, wysokim w czasie T2-zależnym sygnale MR, który nie ulega wytłumieniu w sekwencji z supresją tkanki tłuszczowej. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego ulega patologicznemu wzmocnieniu. Wzmacniają się również wiązadła podłużne przednie i tylne na poziomie C6. Tylna cześć uszkodzonego trzonu wpukla się do kanału kręgowego centralnie i od strony lewej, ogranicza rezerwę płynowa rdzenia i uciska rdzeń kręgowy. Rdzeń kręgowy w zakresie badanym bez zmian ogniskowych. Obraz MR wymaga różnicowania; meta?, szpiczak? Proszę o pomoc!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania rezonansu magnetycznego i badań rentgenowskich poza nasilonymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa dotyczącymi krążków międzykręgowych i struktur kostnych - zapewne one częściowo odpowiadają za objawy bólowe.

Celowane badanie rentgenowskie VI kręgu szyjnego uwidoczniło patologiczne uszkodzenie trzonu kręgu, które powoduje ucisk rdzenia kręgowego, o niepokojących cechach mogących świadczyć niestety ale o podłożu nowotworowym. Do różnicowania z przerzutem lub szpiczakiem mnogim. Jest to rzeczywiście niepokojący obraz wymagający leczenia i diagnostyki specjalistycznej. Proponuję zgłosić się z tymi wynikami do lekarza rodzinnego/internisty, który pokieruje dalszą diagnostyką. Konieczne będzie zapewne w tym celu skierowanie do szpitala.

Wśród nowotworów przerzutowych w pierwszej kolejności należy wykluczyć guzy płuca (TK klatki piersiowej), żołądka, prostaty, jelita grubego i inne.

Proszę być dobrej myśli i nie załamywać się do czasu rozpoznania. Potrzebna będzie cierpliwość.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.