W jaki sposób interpretować wyniki badania USG jamy brzusznej?

Proszę o interpretację wyników badań tarczycy: USG - Gruczoł tarczycy o niejednorodnej, normoechogenicznej strukturze. W prawym płacie zmiana ogniskowa lita, normoechogeniczna o wym. 10mm x 11mm x 24mm. W lewym płacie zmiana ogniskowa hiperechogeniczna, z mikrozwapnieniami, z otoczką "koło" o wym. 9mm x 15mm x 20mm. Brzusznie zmiana ogniskowa normoechogeniczna o wym. 15mm x 16mm x 18mm. Wymiary płatów: prawego - 17mm x 25mm x 57mm, lewego - 19mm x 27mm x 53mm. TSH 3 gen 0,550 mlU/l (norma 0,270 - 4,200), FT4 0,921 ng/dl (norma 0,93 - 1,70). Dodam, że mieszkam i pracuję w Anglii. Badanie USG i hormonów zrobiłam w Polsce, gdzie lekarz endokrynolog zalecił bezzwłoczne wykonanie biopsji (nie zdążyłam tego zrobić w trakcie urlopu). Lekarze angielscy twierdzą, że z tarczycą wszystko ok i badanie chcą powtórzyć za pół roku, nie obserwując ani nie lecząc tarczycy w tym czasie. Do wizyty u lekarza skłonił mnie szereg zaburzeń: głównie problemy z miesiączką (co dwa miesiące, a raz trafiła się taka która trwała 27 dni!). Poza tym sucha skóra, łamiące się i wypadające włosy, problemy ze snem, opuchnięcia twarzy i dłoni po przebudzeniu, wyraźna zmiana głosu na bardzo chrypliwy i inne. Angielski lekarz stwierdził, że wszystkie te objawy nie wynikają ze schorzeń tarczycy. Czy półroczne oczekiwanie na kolejne badanie jest bezpieczne?

Gruczoł tarczycy o niejednorodnej, normoechogenicznej strukturze. - oznacza, że gruczoł tarczowy ma niejednolitą budowę miąższu W prawym płacie zmiana ogniskowa lita, normoechogeniczna o wym. 10mm x 11mm x 24mm. - oznacza, zmiana guzowata o średnicy powyżej 1 cm, o normalnej strukturze miąższu, do dalszej diagnostyki (biopsja cienkoigłowa z oceną cytologiczną) W lewym płacie zmiana ogniskowa hiperechogeniczna, z mikrozwapnieniami, z otoczką "koło" o wym. 9mm x 15mm x 20mm. - oznacza, zmiana guzowata o średnicy powyżej 1 cm, o gęstej strukturze miąższu, podejrzana o proces rozrostowy (mikrozwapnienia) do dalszej diagnostyki (biopsja cienkoigłowa z oceną cytologiczną) Brzusznie zmiana ogniskowa normoechogeniczna o wym. 15mm x 16mm x 18mm. - oznacza, zmiana guzowata o średnicy powyżej 1 cm, o normalnej strukturze miąższu, do dalszej diagnostyki (biopsja cienkoigłowa z oceną cytologiczną) Wymiary płatów: prawego - 17mm x 25mm x 57mm, lewego - 19mm x 27mm x 53mm - oznacza, wymiary płatów prawidłowe TSH 3 gen 0,550 mlU/l (norma 0,270 - 4,200), FT4 0,921 ng/dl (norma 0,93 - 1,70) - w badaniach laboratoryjnych nieznaczne cechy niedoczynności tarczycy. Objawy jakie Pani opisuje rzeczywiście mogą być związane z niewielką niedoczynnością tarczycy (do ewentualnego włączenia niewielkich dawek hormonów tarczycy - o tym bezpośrednio musi zadecydować endokrynolog). Oczywiście zmiany guzowate są duże i wymagają dalszej diagnostyki czyli biopsji cienkoigłowej tak jak zalecił endokrynolog z Polski. Być może jeśli wynik biopsji będzie budzić podejrzenia procesu rozrostowego tarczyca może wymagać usunięcia. Nie powinno się oczekiwać na kolejne badanie USG tylko trzeba wykonać biopsję tak jak mówił polski endokrynolog.