Proszę o interpretację wyników badań w kierunku cytomegalii

Jestem w 14 tygodniu ciąży i właśnie odebrałam następujące wyniki badań w kierunku cytomegalii: przeciwciała IgM 0,27 (wynik ujemny <0,7), IgG 106 (wynik dodatni >6). Czy to oznacza, że mogłam przejść świeżą infekcję już w czasie ciąży? Jakie jest ryzyko dla mojego dziecka i jakie ewentualne działania powinnam obecnie podjąć? Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki oznaczenia przeciwciał przeciwko cytomegalii w klasie IgG i IgM przemawiają jedynie za kontaktem z wirusem, co w naszej populacji dotyczy, według różnych źródeł, od 50 do 80% osób dorosłych. Choroba może być niebezpieczna dla dziecka tylko w jego czynnej fazie. Nie wykonuje się dodatkowych badań w czasie trwania ciąży poza rutynowymi obrazowymi. Należałoby wykonać powtórne oznaczenie przeciwciał przeciwko CMV w III trymestrze ciąży.

Informacja, że miała Pani kontakt z wirusem, jest ważna dla neonatologów i pediatrów, którzy w razie wystąpienia jakichś niepokojących objawów w pierwszych miesiącach życia mogą mieć punkt odniesienia.

Objawowa cytomegalia wrodzona występuje u zaledwie 10% noworodków z ciąż, w czasie których udowodniono replikację wirusa CMV, tak więc nie ma dużego powodu do niepokoju w Pani przypadku. Proponuję porozmawiać o dalszym postępowaniu ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, na pewno uda mu się Panią jeszcze bardziej uspokoić.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.