Proszę o interpretację wyników badania hormonów tarczycy

Witam. Tydzień temu wykonałam badanie krwi. Oto wyniki: TSH 0,016 Mu/l (norma 0,27-4,2), FT4 47,84 pmol/l (norma 12-22), FT3 16,2 pmol/l (norma 3,1-6,8). Trzy dni temu poczułam się bardzo źle: kołatanie serca, silne mdłości, ból oczu i żołądka, stan podgorączkowyi ból szyi. Oprócz tego silne pocenie się i bezsenność. Ten stan trwa do dzisiaj. Dziś zauważyłam opuchnięcie szyi. Czy moje wyniki są bardzo złe? Czy tarczyca może boleć? Dodam, że mam też niską hemoglobinę oraz OB (po 1 h) 90 mm. Proszę o szybką inerpretację wyników, ponieważ bardzo się niepokoję. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najprawdopodobniej cierpi Pani na zapalenie tarczycy, które powoduje jej nadczynność. Stąd powyższe dolegliwości oraz nieprawidłowości w badaniu hormonów tarczycy (niskie TSH, wysokie fT3).

Przeważnie przyczyną takich objawów jest podostre zapalenie tarczycy rozwijające się wkrótce po infekcji wirusowej (zwykle górnych dróg oddechowych, ale może być bezobjawowa). Rzadziej podobne objawy pojawiają się w przebiegu choroby Hashimoto (jako zaostrzenie przewlekłego zapalenia tarczycy, o którym do tej pory mogła Pani nie wiedzieć). Mniej prawdopodobne, że doszło do bakteryjnego zapalenia gruczołu - wówczas jego funkcja nie powinna być zaburzona.

Za zapaleniem tarczycy przemawia wysokie OB - to wskaźnik stanu zapalnego.

Powinna Pani niezwłocznie udać się do lekarza, najlepiej endokrynologa w celu dokładnego ustalenia przyczyny dolegliwości i wdrożenia odpowiedniego leczenia.