eGFR Proszę o interpretację wyników

Witam! Mam 37 lat. Prawie 1,5 roku temu z powodu bólu pleców miałam robione wyniki: morfologia, OB były w porządku, ale w moczu były obecne leukocyty (30-40 wpw), azotyny, nieliczne bakterie. Posiew wyszedł ujemny, jednak lekarz przepisał S***. Kolejny wynik moczu były okej. Od ponad pół roku plecy znowu mnie bolą. Miałam teraz zrobiona morfologię, OB, mocz - te wyniki są w normie. Natomiast kreatynina wynosi 0,9 (norma 0,5 - 0,9), eGFR 70 ml/min (60-89 ml/min/1,73m2 II ° PChN wg MDRD). Czy wynik eGFR jest w porządku? W zasadzie nie mam większych problemow zdrowotnych. Jedynie parę lat temu miałam robione badanie na p/ciała ANA hep 2 (w związku z niepowodzeniami położniczymi). Wynik był dodatni (1:320, p/ciała homogenne i ziarniste). Stwierdzono pierwotny zespół antyfosfolipidowy. Martwię się szczególnie o wyniki eGFR ze względu na zagrożenie chorobami nerek. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Sam wynik eGFR o niczym nie świadczy i może być rozpatrywany tylko w korelacji z innymi wynikami. W sytuacji, gdy pozostałe wyniki, w tym kreatyniny, są dobre, to nie ma powodu do niepokoju. Tak jest u Pani, musi być to patologia w obrębie układu moczowego. Jeżeli czynność nerek jest u Pani prawidłowa i wykluczono zakażenie układu moczowego, należy poszukiwać innej przyczyny bólu. Czy ze względu na rozpoznany zespół antyfosfolipidowy, jest Pani pod stałą opieką lekarza internisty bądź reumatologa? Jest to poważne schorzenie, które powinno być prowadzone pod okiem doświadczonego specjalisty.