Proszę o interpretację wyników krwi. Czy należy się martwić? Co mogą oznaczać?

Zrobiłem badania krwi po kilku latach. Morfologia jest w normie poza kilkoma wynikami:i % LYM - 57% (norma 17-48) - w opisie poziom wysoki LYM 3,8 (norma 1,2 - 3,2) - w opisie poziom wysoki, % GRA 38,8 (norma 43 -75) - w opisie poziom niski.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Takie zmiany w rozmazie krwinek białych mogą wynikać m.in. z infekcji, przewlekłych stanów zapalnych, ale również mogą być początkiem poważniejszych chorób hematologicznych. Nie należy jednak wpadać w panikę, a skontrolować morfologię krwi za ok. miesiąc, wykonując przy tym rozmaz mikroskopowy (ręczny), który jest dokładniejszy i bardziej wiarygodny.

Pozdrawiam